Najnowsze wpisy z bloga

Montaż taśmy LED - poradnik

Taśmy LED są dziś używane na całym świecie w różnych projektach przemysłowych, komercyjnych i mieszkaniowych. Tego typu oświetlenie jest popularne ze względu na wszechstronność zastosowania, mnogość wariantów kolorystycznych, estetykę, trwałość oraz łatwość instalacji. Korzystają z niego już nie tylko architekci czy projektanci wnętrz. Każdy właściciel domu lub mieszkania może zastosować taśmy LED w swojej aranżacji – wystarczą: odrobina wolnego czasu, podstawowe narzędzia i kilka podpowiedzi. Przygotowaliśmy poradnik, w którym wyjaśnimy Ci jak przeprowadzić montaż oświetlenia LED.


Jaką taśmę LED wybrać?

Zanim jeszcze odpowiemy na pytanie: jak przyczepić LEDy do ściany, warto krótko opisać dostępne rodzaje taśm LED. W tym obszarze wyróżnić możemy kilka kategorii. Pierwsza, najbardziej podstawowa, to podział taśm LED ze względu na kolorystykę. Na rynku znajdziesz:

- Taśmy LED jednokolorowe – jak sama nazwa wskazuje, emitują białe światło, ale mogą różnić się barwą. Do wyboru jest barwa ciepła, neutralna lub zimna – warto poświęcić chwilę na dopasowanie jej do planowanej aranżacji, wbrew pozorom ma ona duży wpływa na to, jak czujemy się w danej przestrzeni.

- Taśmy LED wielokolorowe, czyli RGB lub RGBW – mogą one występować w wersji jednokolorowej z określoną barwą (inną niż biała) lub w wersji wielokolorowej z możliwością zmieniania barw za pomocą dołączonego sterownika. Tego typu taśmy pozwalają dopasować kolorystykę oświetlenia do nastroju lub aranżacji wnętrza.

Taśmy LED różnią się od siebie także napięciem (zazwyczaj 12V lub 24V), do którego trzeba dopasować zasilacz oraz odpornością na czynniki zewnętrzne. Jeśli zastanawiasz się np. jak zamontować LEDy w pokoju dziennym, w którym nie ma aneksu kuchennego, do realizacji tego zadania wystarczy Ci taśma z oznaczeniem IP20. Natomiast w przypadku instalacji zewnętrznych lub w pomieszczeniach o dużym ryzyku zachlapania, postaw na taśmy, spełniające normy szczelności np. IP65. Warto również zwrócić uwagę na to, w jakiej osłonie znajdują się LEDy. Jeśli jest ona zrobiona z żelu epoksydowego, może twardnieć i żółknąć w wyniku ekspozycji na słońce. Wtedy lepszym wyborem jest taśma silikonowa.

 

Zobacz taśmy LED >>

 

Jak dobrać zasilacz do taśmy LED?

Montaż taśmy LED wymaga zastosowania kilku komponentów. Należą do nich: profile LED, kostki elektryczne (lub lutownica), sterownik (w przypadku zastosowania taśmy RGB) oraz odpowiedni zasilacz. Skupmy się na chwilę na ostatnim z wymienionych elementów, czyli zasilaczu. To transformator, który pozwala łączyć taśmę LED o napięciu 12V lub 24V z siecią, w której znajduje się napięcie 230V. Zasilacze mogą występować w kilku wersjach. Aktualnie najpopularniejsze są zasilacze impulsowe – nieco mniejsze od tradycyjnych modeli.

Jak dobrać zasilacz do taśmy LED? Zwróć uwagę na napięcie taśmy. Jeśli wybrany egzemplarz ma 12V, zasilacz również powinien charakteryzować się tą wartością. Nie należy łączyć zasilacza 12V z taśmą 24V – światło będzie bardzo słabe. Natomiast w przypadku podłączenia zasilacza 24V do taśmy 12V prawdopodobnie szybko dojdzie do przepalenia LEDów.

Napięcie to nie jedyny element specyfikacji zasilacza, na który warto zwrócić uwagę. Jeśli taśma LED ma więcej niż 1 metr, bardzo istotna będzie moc zasilacza. Należy ją zawsze przemnożyć przez liczbę metrów taśmy – dla przykładu, jeśli 3-metrowa taśma generuje zużycie na poziomie 9,6W/mb, należy do niej zakupić zasilacz o mocy maksymalnej przekraczającej 3x9,8W, czyli minimum 30W.

 

Zobacz zasilacze do taśm led >>

 

Czym są profile LED?

Wymieniając elementy, których wymaga montaż taśmy LED na ścianie, wspomnieliśmy o profilach. Mogą one być wykonane z aluminium lub tworzywa sztucznego i występować w kilku rodzajach, np.: szczelnie zamkniętej oprawy, wpuszczanych we frezy, półokrągłych do montażu w kątach, wąskich, głębokich czy podtynkowych. Ich zadaniem jest nie tylko ułatwienie mocowania taśmy LED do wybranej powierzchni, ale także izolowanie ciepła, wydzielanego przez instalację oświetleniową.

Taśmę LED wkleja się w profil. Szerzej opiszemy ten proces w kolejnych akapitach. Same listwy można układać w dowolne kształty – na rynku dostępne są także oprawy elastyczne. Często pada pytanie: czy taśmę LED można przykleić do ściany bezpośrednio? Odpowiedź brzmi: tak, ale wiąże się to z kilkoma niedogodnościami – m.in. gorszym odprowadzaniem ciepła z instalacji czy mniej trwałym mocowaniem taśmy LED do danej powierzchni.

Jak podświetlić ścianę taśmą LED?

Mocowanie taśmy LED do ściany, podwieszanego sufitu, szafek czy podbitki dachowej nie jest skomplikowanym procesem. Opiszemy go w kilku prostych krokach.

Krok 1: Sprawdzenie instalacji

Przed przystąpieniem do instalacji upewnij się, że zakupione taśmy LED działają – podłącz je do zasilacza jeszcze zanim przystąpisz do montażu profili. Sprawdź, czy świecą się wszystkie diody LED, zobacz czy jasność i intensywność światła odpowiada planowanej aranżacji. Na tym etapie możesz również komfortowo rozplanować ułożenie oświetlenia – pamiętaj, że lepiej zakupić więcej materiału i zdecydować się na skracanie taśmy LED, niż łączyć z sobą dwie różne taśmy. W tym drugim przypadku diody położone najdalej od zasilania mogą świecić słabo, a cała instalacja będzie się przegrzewać.

Krok 2: Skracanie taśmy LED

Teraz, gdy upewniłeś się, że wszystko jest w porządku, możesz przystąpić do montażu oświetlenia. Dokładnie zmierz obszar instalacji – określ jaka długość taśmy LED będzie potrzebna. Następnie przytnij zakupiony pas oświetlenia ostrymi nożyczkami. Tutaj najczęściej pada pytanie: czy taśmę LED można ciąć w dowolnym miejscu? Odpowiedź brzmi: nie! Oświetlenie LED należy ciąć tylko w wyznaczonych punktach, które są odpowiednio wyróżnione na samym pasku. Jeśli taśma zostanie przecięta w miejscu innym, niż zaznaczone, może po prostu nie zadziałać.

Krok 3: Mocowanie profili LED

Jeśli zdecydowałeś się na wykorzystanie wspomnianych wcześniej profili LED, pora przystąpić do ich zamocowania. Najpierw zaznacz na ścianie lub suficie miejsca, w których powinien znaleźć się profil. Następnie przyłóż oprawę do danej powierzchni i przykręć ją wkrętami o płaskich główkach. Możesz wykorzystać również specjalne uchwyty. Po zamocowaniu profili dokładnie oczyść ich powierzchnię z wszelkich zabrudzeń, kurzu i tłustych plam. Wiele osób chce uniknąć wiercenia i pyta np.: jak przykleić taśmę LED do sufitu? Możesz w tym celu wykorzystać taśmę klejącą dwustronną, ale nie rekomendujemy tego rozwiązania – mocowanie instalacji nie będzie tak trwałe, jak przy wykorzystaniu wkrętów.

Krok 4: Montaż oświetlenia LED w profilu

Gdy profile zostaną zamontowane na wybranej powierzchni oraz dokładnie oczyszczone, możesz zacząć układać w oprawy oświetlenie. Jak przykleić taśmę LED? W tym celu najlepiej wykorzystać dwustronną taśmę klejącą – oświetlenie może być już z nią fabrycznie zintegrowane. Zadbaj o to, by podczas mocowania nie pojawiły się żadne nierówności czy załamania. Po umieszczeniu taśmy w profilu możesz wcisnąć w niego przesłonę (jeśli taką posiada), a na końcach włożyć zaślepki.

Krok 5: Podłączenie taśmy i zasilania

Jeden z ostatnich etapów to połączenie paska, na którym znajdują się diody, z zasilaczem i podpięcie całości do sieci. Pamiętaj, by wcześniej wyłączyć prąd w danej instalacji. Przewody z taśmy oraz przewody zasilacza możesz połączyć za pomocą lutowania lub kostek elektrycznych. Zwróć uwagę na oznakowanie przewodów – plusy łącz z plusami, a minusy z minusami. Na końcu pozostaje podłączenie do wejścia zasilacza (input) wysokiego napięcia z sieci. Zadanie jest proste w przypadku klasycznych jednokolorowych taśm LED. Jednak wersje RGB i RGBW mają 4 łącza elektryczne. Co zrobić w takiej sytuacji?

Jak podłącza się taśmy RGB, czyli taśmy wielokolorowe?

Mocowanie taśmy LED RGB do zasilania wymaga zastosowania sterownika, który daje możliwość zmiany koloru lub przyciemnienia światła. Taki kontroler, podobnie jak taśma RGB, z jednej strony posiada cztery przewody – trzy minusy i wspólny plus – oznaczone odpowiednimi kolorami. Kable te należy ze sobą połączyć, dopasowując każdy według barw (możesz skorzystać z udostępnianych w sieci schematów producentów danych akcesoriów). Następnie zamocuj sterownik do zasilacza, wykorzystując dwa pozostałe przewody – podobnie jak wcześniej, plus do plusa, a minus do minusa. Po tym pozostaje Ci podłączyć zasilanie do sieci i sprawdzić czy cała instalacja działa bez zarzutu.

Czy i jak łączyć taśmy LED?

Na koniec wróćmy jeszcze na chwilę do łączenia ze sobą taśm LED. Wspominaliśmy, że nie warto mocować ze sobą dwóch różnych pasków, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by taki zabieg przeprowadzić na dwóch fragmentach wcześniej skróconej taśmy LED. To przydatne zwłaszcza wtedy, gdy Twoje instalacja ma mocne załamania, tworząc np. kształt litery L. Przeciętą taśmę możesz połączyć za pomocą lutowania lub specjalnych złączek, występujących również w wersjach narożnych.

Montaż taśmy LED – podsumowanie

Wiesz już co to są profile, jak przykleić taśmę LED do ściany, sufitu oraz innych powierzchni, a także jak podłączyć instalację do zasilacza. Teraz możesz samodzielnie przygotować oryginalne oświetlenie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, dodając wybranej przestrzeni nowoczesnego, bardzo estetycznego wyglądu. Zobacz jak nowoczesna biblioteczka do salonu może wyglądać z wykorzystaniem podświetlenia za pomoca taśm led. Figurki dekoracyjne a także wazony ceramiczne ozdobne białe lub czarne moga zostac wspaniale podświetlone taśmą led zamontowaną do twojego regału lub półki.

Zostaw komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć