Strona główna Blog oświetleniowy Jakie oświetlenie LED do Łazienki
2019-07-11

Jakie oświetlenie LED do Łazienki

 

Oświetlenie łazienki ledami to rozwiązanie aranżacyjne, które  na dobre zawitało w naszych domach. Co ciekawe, pomimo swojej popularności, oświetlenie do łazienki wciąż stanowi dużo większy problem w wyborze, niż np. oświetlenie do kuchni, salonu, czy korytarza. Codziennie otrzymujemy wiele pytań od naszych klientów – najwięcej z nich dotyczy właśnie oświetlenia LED do łazienki.

Oświetlenie ledowe w łazience to element aranżacji, który przed wykonaniem wymaga dużo pracy i przygotowań. Głównie ze względu na specyficzne warunki jakie występują w pomieszczeniu (para, strumień wody), wymiary łazienki (zazwyczaj niewielkie w porównaniu do innych pomieszczeń) oraz czynności wykonywane w łazience.

Kwestie funkcjonalne są niezwykle ważne, jednak wybierając oświetlenie LED łazienkowe nie możemy pominąć aspektu dekoracyjnego. Światło musi komponować się z całością aranżacji wnętrza i stanowić niejako jego dopełnienie. Jest to możliwe ze względu na bogaty wybór elementów oświetleniowych. Należą do nich m.in. tuby sufitowe do łazienki, oczka LED do łazienki czy plafon do łazienki.


 

oświetlenie led do łazienki

oświetlenie led do łazienki


Oprawy LED do łazienki - projektowanie

Dobrze wykonane oświetlenie LED łazienki wymaga wcześniejszego przemyślenia koncepcji łazienki pod kątem pełnionej funkcji. Przy doborze odpowiednich elementów najważniejsze jest określenie potrzeb. Projektując oświetlenie ledowe łazienki musimy najpierw zastanowić się, które miejsca powinny być lepiej oświetlone. Takim miejscem jest przede wszystkim lustro gdzie potrzebujemy dodatkowego doświetlenia. W tej roli doskonale sprawdzi się oprawa halogenowa do łazienki. Aby tego dokonać należy wcześniej zaprojektować instalację i wyprowadzenie kabli. Jeśli nie przewidzimy tego odpowiednio wcześniej, możemy zamknąć sobie drogę do podciągnięcia kabli w późniejszym terminie kładąc np. płytki na ścianę.

Warto również odpowiednio wcześniej przewidzieć miejsce na tuby do łazienki, których funkcją będzie delikatne doświetlenie pomieszczenia. Takie oświetlenie z pewnością docenimy wtdy, gdy będziemy chcieli wziąć relaksacyjną kąpiel np. w wannie z jacuzzi.

Jakie ledy do łazienki są najpotrzebniejsze? Oczywiście najważniejszą kwestią jest główne oświetlenie ledowe do łazienki. Elementy stanowiące główne źródło (lub źródła) światła powinny jasno oświetlić pomieszczenie łazienki. Jest to szczególnie istotne, gdy okna łazienkowe są niewielkie lub są zasłonięte przez większość czasu. W takim przypadku ważne jest, aby oprawa led do łazienki naprawdę dobrze spełniała rolę głównego źródła światła w całym pomieszczeniu.

 

Ledy do łazienki -  parametry produktu

Wybierając oświetlenie łazienek LED musimy pamiętać, aby wybierać lampy, które posiadają klasę szczelności co najmniej IP44. Zagwarantuje nam to, że struga wody czy para jaka wydobywa się podczas kąpieli nie uszkodzi lampki LED do łazienki oraz nie spowoduje zwarcia w instalacji.

Jeśli chodzi o barwę światła jaką zastosować wykonując oświetlenie ledowe łazienki - polecamy barwę ciepłą lub neutralną.

Warto również zwrócić uwagę na wskaźnik oddawania barw CRI (Ra). Pamiętajmy, że wskaźnik ten powinien być możliwie bliski 100. Wtedy będzie odzwierciedlał kolory podobnie jak światło słoneczne. Przyjmuje się, że led do łazienki ze wskaźnikiem Ra > 80 wystarczająco oddaje barwę i nasycenie koloru. Co ciekawe, wartość tego parametru jest zbliżona do światła naturalnego.

 

Oświetlenie do łazienki LED – propozycje produktów

Tuby łazienkowe LED

Tuby łazienkowe LED


Tuby łazienkowe LED – oświetlenie łazienki LED za pomocą elementów w kształcie tuby, jest znakomitym pomysłem jeśli chodzi o główne oświetlenie w łazience. W zależności od ich wielkości możemy zainstalować jedną, dwie, cztery, a nawet sześć takich opraw. Wszystko zależy od aranżacji oraz od zastosowanej żarówki LED do łazienki.

Paski, Taśmy LED

Paski, Taśmy LED


Paski i taśmy LED -  ledy łazienkowe w formie pasków lub taśmy, idealnie nadają się jako dekoracyjne oświetlenie do łazienki. Można je umieścić w odpowiednio zaprojektowanych elementach w suficie podwieszanym lub na ścianie. Proste w instalacji, tanie i niezawodne. Na pewno warto przemyśleć tą opcję do łazienki led, gdyż nada ona pomieszczeniu wyjątkowy klimat.

Plafony LED

Plafony LED


Plafony LED – oświetlenie łazienki ledowe, za pomocą plafonów to bardzo eleganckie i praktyczne rozwiązanie. Oczko led do łazienki przeważnie występuje w kształcie koła. Na rynku dostępne są także wersje w kształcie kwadratu. Plafony LED dają możliwość, aby szybko i łatwo stworzyć oświetlenie hermetyczne do łazienki. Ponadto występują w różnych mocach, więc bez problemu będziemy mogli dobrać odpowiedni model do wybranego pomieszczenia.

Oprawy halogenowe

Oprawki halogenowe


Halogeny ledowe do łazienki- oświetlenie halogenowe do łazienki to oryginalny sposób na stworzenie niepowtarzalnej atmosfery w pomieszczeniu. Halogeny łazienkowe LED najczęściej umieszczane są w suficie podwieszanym. Stanowią one raczej element oświetlenia dekoracyjnego łazienki. Jednak zdarza się, że halogeny LED do łazienki, niejednokrotnie stosowane są jako oświetlenie główne. Jeśli potrzebujemy ruchome źródło światła, które będziemy chcieli skierować w dowolną stronę, to warto wziąć pod uwagę halogeny sufitowe do łazienki z ruchomą głowicą.

 

Jak zaplanować nowoczesne oświetlenie ledowe łazienki?

Efektowne oświetlenie ledowe do łazienki wymaga stworzenia podziału wnętrza na strefy – główną, funkcyjną i dodatkową. To pozwala w szybki i łatwy sposób dokonać wyboru następujących sekwencji świetlnych:

  • górne oświetlenie do łazienki - mogą to być np. tuby sufitowe do łazienki;

  • boczne oświetlenie LED do łazienki – najlepiej sprawdzą się np. oczka LED do łazienki;

  • dekoracyjne oświetlenie ledowe łazienki (wariant opcjonalny) – w tym wypadku doskonałym rozwiązaniem będą halogeny łazienkowe LED.

Im większa powierzchnia do zagospodarowania, tym więcej źródeł oświetlenia należy uwzględnić w łazience. Dotyczy to przede wszystkim pomieszczeń zachowanych w ciemnej kolorystyce. Natomiast w tych jaśniejszych, z powodzeniem można postawić na minimalistyczne oświetlenie LED łazienki. Promienie świetlne odbijające się np. od białych płytek, będą dodatkowo tworzyć efekt optycznego powiększenia całego pomieszczenia.

 

Jakie oświetlenie LED do łazienki sprawdzi się najlepiej?

Zastanawiasz się, jakie ledy do łazienki sprawdzą się najlepiej? Wielu klientów nie wie, na jaką barwę się zdecydować – ciepłą czy zimną. Kluczem do wyboru właściwych elementów pod oświetlenie LED łazienki, jest dokładna analiza całej aranżacji wnętrza.

W nowoczesnych i minimalistycznych łazienkach zachowanych w kolorystyce bieli, szarości czy granatu, najlepiej będą prezentować się żarówki LED do łazienki w chłodnej barwie. Natomiast jeśli w łazience dominują odcienie beżu i brązu – korzystniejszym rozwiązaniem okażą się żarówki LED do łazienki o nieco cieplejszej barwie światła.

 

Oświetlenie łazienki ledami w zimnym kolorze jest niezwykle przydatne podczas wykonywania makijażu czy golenia, ponieważ znacznie poprawia widoczność. Natomiast jeśli łazienka traktowana jest jako przestrzeń do relaksu, wówczas niepowtarzalny klimat stworzą oprawy LED do łazienki w ciepłym kolorze.

 

Lampki LED do łazienki – jaka moc światła będzie najkorzystniejsza?

Podstawowym elementem składającym się na oświetlenie LED łazienkowe, jest górna lampa sufitowa. Jest to forma oświetlenia, która powinna stanowić największe źródło mocy. Uzupełnieniem mogą być np. oczka LED do łazienki lub halogeny ledowe do łazienki. Z tego powodu zaleca się, aby pomieszczenie o wielkości ok. 10 m² oświetlały cztery oprawy LED do łazienki z żarówkami o mocy 50 W.

 

Jakie ledy do łazienki wybrać, aby odpowiednio doświetlić lustro?

Umiejętne oświetlenie lustra w łazience to kluczowa kwestia podczas wyboru oświetlenia LED do łazienki. To, czy będzie ono spełniało należną mu funkcję, zależy przede wszystkim od doboru odpowiednich lamp. Zatem jaka oprawa LED do łazienki będzie odpowiednia do oświetlenia lustra? Przede wszystkim należy pamiętać, że przy lustrze musi znajdować się lampa emitująca barwę zimną – najlepiej w przedziale od 3500K do 4500K. To rozwiązanie daje gwarancję  naturalnych kolorów, dużego kontrastu i odpowiedniej widoczności. Natomiast ciepłe ledy do łazienki oświetlające lustro, mogłyby spowodować, że kolory wydawałyby się bardziej żółte. Dlatego kupując oświetlenie łazienki LED, warto sprawdzić współczynnik CRI, który w przypadku światła przy lustrze powinien wynosić powyżej 90. To sprawi, że kolory będą wyglądać niemal tak samo, jak w świetle dziennym.

Sprawdź naszą ofertę na oświetlenie do łazienki.