Strona główna Blog oświetleniowy Oświetlenie LED do Łazienki
2019-07-11

Oświetlenie LED do Łazienki

 

Technologia LED już na dobre zawitała w naszych domach i tak jak zazwyczaj nie mamy kłopotu z doborem oświetlenia do kuchni, salonu, czy korytarza tak wiele pytań otrzymujemy od naszych klientów odnośnie oświetlenia LED do łazienki.

Wybór oświetlenia do łazienki wymaga pewnego zastanowienia się ze względu na specyficzne warunki jakie występują w łazience (para, strumień wody), wymiary łazienki (zazwyczaj niewielkie w porównaniu do innych pomieszczeń) oraz czynności wykonywane w łazience.

Oczywiście wybierając oświetlenie LED do łazienki nie możemy pominąć aspektu dekoracyjnego. Lampa musi komponować się w całość aranżacji wnętrza i stanowić niejako jego dopełnienie.

oświetlenie led do łazienki

oświetlenie led do łazienki


Po pierwsze projektowanie

Najważniejsze przy doborze oświetlenia łazienkowego jest wcześniejsze przemyślenie funkcji łazienki i określenie potrzeb. Musimy najpierw zastanowić się, które miejsca powinny być lepiej oświetlone. Takim miejscem jest przede wszystkim lustro gdzie potrzebujemy dodatkowego doświetlenia w postaci kinkietów łazienkowych. Musimy tutaj wcześniej zaprojektować instalację i wyprowadzenie kabli ponieważ gdy nie przewidzimy tego odpowiednio wcześniej możemy zamknąć sobie drogę do podciągnięcia kabli w późniejszym terminie kładąc np. płytki na ścianę.

Warto również odpowiednio wcześniej przewidzieć miejsce na kinkiety łazienkowe, których funkcją będzie delikatne doświetlenie łazienki. Możemy docenić takie oświetlenie, gdy będziemy chcieli wziąć relaksacyjną kąpiel np. w wannie z jacuzzi.

Oczywiście najważniejszą kwestia jest wybór oświetlenia głównego LED. Oprawa stanowiąca główne źródło (lub źródła) światła powinno jasno oświetlić pomieszczenie łazienki. Często zdarza się, że okna łazienkowe są niewielkie lub zasłonięte dlatego tym bardziej powinniśmy zaprojektować oświetlenie które będzie naprawdę dobrze spełniać swoją rolę głównego oświetlenia w naszej łazience.

Po drugie parametry

Wybierając oświetlenie łazienkowe LED musimy pamiętać, aby wybierać lampy, które posiadają klasę szczelności co najmniej IP44. Zagwarantuje nam to, że struga wody czy para jaka wydobywa się podczas kąpieli nie uszkodzi żarówki oraz nie spowoduje zwarcia w instalacji.

Jeśli chodzi o barwę światła jaką zastosować w łazience to polecamy barwę ciepłą lub neutralną.

Warto również zwrócić uwagę na wskaźnik oddawania barw CRI (Ra). Pamiętajmy, że wskaźnik ten powinien być możliwie bliski 100. Wtedy będzie odzwierciedlał kolory podobnie jak światło słoneczne. Przyjmuje się, że żarówki ze wskaźnikiem Ra > 80 wystarczająco oddają barwę i nasycenie koloru i taka wartość tego parametru jest zbliżona do światła naturalnego.

Na koniec kilka propozycji Opraw Łazienkowych

Tuby łazienkowe LED

Tuby łazienkowe LED


Oświetlenie w kształcie tuby jest znakomitym pomysłem jeśli chodzi o główne oświetlenie w łazience. W zależności od wielkości możemy zainstalować jedną, dwie lub nawet 4 czy 6 takich opraw. Wszystko zależy od aranżacji oraz od zastosowanej żarówki LED w oprawie.

Paski, Taśmy LED

Paski, Taśmy LED


Paski LED idealnie nadają się jako dekoracyjne oświetlenie łazienki. Można je umieścić w odpowiednio zaprojektowanych elementach w suficie podwieszanym lub na ścianie. Proste w instalacji, tanie i niezawodne. Napewno warto przemyśleć tą opcję światła, która nada wyjątkowy klimat w każdej łazience.

Plafony LED

Plafony LED


Plafony łazienkowe LED to bardzo elegancki i praktyczny wybór oświetlenia łazienkowego. Przeważnie występują w kształcie koła lub kwadratu. Plafony LED występują w różnych mocach więc bez problemu będziemy mogli dobrać odpowiedni plafon do naszej łazienki.

Oprawy halogenowe

Oprawki halogenowe


Oprawy halogenowe umieszczamy w suficie podwieszanym. Stanowią one raczej element oświetlenia dekoracyjnego łazienki, ale też niejednokrotnie stosowane są jako oświetlenie główne. Jeśli potrzebujemy ruchome źródło światła, które będziemy chcieli skierować w dowolną stronę, to warto wziąć pod uwagę oprawki halogenowe z ruchomą głowicą.