Najnowsze wpisy z bloga

Sufit podwieszany LED - krok po kroku

Sufit podwieszany LED to coraz częściej wybierana forma oświetlenia – szczególnie salonu czy przedpokoju. Nic w tym dziwnego, bo nie dość, że jego montaż nie jest skomplikowany, to na dodatek wygląda niebanalnie i pozytywnie wpływa na estetykę wnętrza. Na tym nie kończą się zalety tego rozwiązania – pozwala ono zamaskować mankamenty sufitu i daje dużą elastyczność w wyborze oświetlenia – mogą to być zarówno pojedyncze punkty świetlne, jak i efektowne taśmy LED. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na taką aranżację? Jak zrobić sufit podwieszany LED krok po kroku? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Sufit podwieszany z LED-em

Jak już wyżej zaznaczyliśmy, podwieszany sufit LED ma wiele zalet. Pozwala modelować wnętrze, w którym jest zamontowany. Co to znaczy? Obniżony sufit sprawi, że nazbyt wysokie pomieszczenie zyska na przytulności. Chcesz oddzielić od siebie poszczególne części pokoju? Taki efekt uzyskasz dzięki obniżonemu sufitowi na różnych poziomach. Ledowy sufit to również urozmaicenie aranżacji, szczególnie wtedy, jeśli zestawisz go z oświetleniem o ciekawym designie. Co ważne, taka konstrukcja daje dużą dowolność w wyborze rodzaju punktów świetlnych. Sufit podwieszany z LED możesz połączyć z paroma lub kilkunastoma oczkami halogenowymi albo zainstalować na nim listwy LED, które często wyposażone są w czujnik ruchu i różne tryby świecenia. To nie wszystko: jeśli chcesz ukryć niedoskonałości powstałe przy wykańczaniu wnętrza, również warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Sufit z LED umożliwia uzyskanie idealnie równej powierzchni i przykrywa nawet największe nierówności. Ponadto taki rodzaj oświetlenia sprawdzi się niemal w każdym wnętrzu. Nowoczesne sufity podwieszane w salonie w formie łuku lub obniżonego prostokąta sprawiają, że wnętrza zyskują na oryginalności i stają się bardziej przytulne. Takie samo rozwiązanie zastosowane w łazience lub kuchni umożliwia dowolne rozmieszczenie źródeł światła. Z kolei sufit podwieszany LED w przedpokoju pozwoli Ci – w zależności od potrzeb – optycznie go powiększyć lub pomniejszyć.

Jak zrobić sufit podwieszany LED?

Zdecydowałeś się na oświetlenie sufitowe LED? Słusznie – to nie tylko jedna z modniejszych aranżacji, ale również bardzo praktyczne rozwiązanie. Zastanawiasz się, jak zrobić sufit podwieszany LED? Poniżej znajdziesz instrukcję, która na pewno przyda Ci się podczas mocowania oświetlenia do sufitu podwieszanego.

Plan sufitu podwieszanego LED

Zacznij od zmierzenia pomieszczenia, w którym chcesz zamontować sufit podwieszany. Określ powierzchnię sufitu oraz jego wysokość. Następnie narysuj projekt konstrukcji, który uwzględnia też rodzaj wybranego przez Ciebie oświetlenia, a to dlatego, że proces montażu różni się w zależności od jego typu. Pamiętaj, że dodatkowe, stworzone przez Ciebie poziomy, nie powinny zaburzać wystroju wnętrza. Co ważne, podwieszany sufit LED to nie tylko ozdoba pomieszczenia, ale również – a właściwie przede wszystkim – powinien być on funkcjonalny. Wśród wielu rozwiązań, na które możesz się zdecydować, są lampy sufitowe podtynkowe i taśmy ledowe.

Podwieszanie profili

Następny etap to podwieszenie płyt gipsowych. Odmierz odpowiednią odległość od sufitu, ale nie zapomnij też o sprawdzeniu pomiarów za pomocą poziomicy. Wtedy upewnisz się, że konstrukcja będzie równa. Aby wkręcić profil, użyj wkrętów, przykręcając je w odległości około 50-60 cm. Wysokość sufitu zależeć będzie od tego, jak wysokie jest pomieszczenie, w którym ma się on znajdować.

Wykonanie konstrukcji z profili

Po zamocowaniu bocznych profili czas na zainstalowanie na suficie profili nośnych CD. Do ich zamontowania potrzebne Ci będą kołki do płyt g-k. Precyzyjnie przytnij profile, a potem przyczep je w pionie do tych, które umieszczone są w poziomie. Następnie starannie przytwierdź do nich profile w poziomie. W ten sposób uzyskasz szkielet zabudowy. Nie zapomnij przykręcić poprzecznych profili również w środku konstrukcji, ponieważ dzięki temu będzie ona stabilna.

Stworzenie obudowy sufitu LED

Kolejny krok to montaż płyt gipsowych w pionie. Zrób w nich otwory, żeby zostawić miejsce na kable pod oświetlenie LED. Pamiętaj, żeby przed przystąpieniem do prac z instalacją, wyłączyć bezpieczniki. Nim zainstalujesz płyty g-k, upewnij się, że przewód jest wprowadzony do włącznika, a także oświetlenia sufitowego. Przykręć paski gipsowe do konstrukcji. Sprawdź, czy instalacja działa i zaszpachluj wcięcie na ścianie.

Montaż płyt g-k na suficie

Po stworzeniu obudowy i doprowadzeniu instalacji elektrycznej przychodzi czas na montowanie płyt g-k na suficie. Instalację możesz zacząć na dwa sposoby: od jednego narożnika lub od środka płyty. To pozwoli Ci uniknąć mało estetycznych i zbędnych odkształceń. Zachowaj kąty proste w narożnikach i precyzyjnie wygładź płyty. Następnie wykonaj fugowanie – użyj do tego szpachli. Wtapiaj narożniki do wypukłych krawędzi.

Wykończenie sufitu z LED

Na koniec zaszpachluj całą powierzchnię sufitu podwieszanego, zabezpiecz go gruntem oraz pomaluj farbą.

Ledowy sufit i oświetlenie punktowe

Wybrałeś system oświetlenia punktowego? Nie zapomnij o odpowiednim rozstawieniu poszczególnych punktów świetlnych. Otwory na nie wytnij wiertarką z otwornicą. Podłączone punkty świetlne o niskim napięciu powinny być zasilane transformatorem. Pamiętaj, żeby zastosować się do zaleceń producenta dotyczących prawidłowego ustawienia oświetlenia. Dzięki temu w pomieszczeniu nie będzie stref nadmiernie zacienionych, a co za tym idzie, Twoje wydatki na energię elektryczną niepotrzebnie nie wzrosną.

Jakie LED-y pod sufit podwieszany?

Sufit podwieszany z LED to bardzo popularna aranżacja oświetlenia, dlatego potrzebne do jego montażu diody dostępne są w wielu wariantach do wyboru. Możesz zdecydować się na, wspomniane już wyżej, taśmy, które występują w wielu kolorach, dzięki czemu w łatwy sposób dopasujesz je do wystroju pomieszczenia. Jakie LED-y pod sufit podwieszany masz jeszcze do wyboru? Druga opcja to, bardzo często stosowane, okrągłe diody. Są proste w montażu, dyskretnie oświetlają całe wnętrze i umożliwiają dopasowanie natężenia światła do Twoich potrzeb. Kolejna propozycja to panele LED, które precyzyjnie wkomponowane w aranżację, dobrze oświetlą pomieszczenie i będą stanowiły jego atrakcyjną dekorację. Po wyborze rodzaju punktów świetlnych czas na zastanowienie się, jakiej mocy LED na sufit podwieszany będzie najlepszy. Jeśli ma to być podstawowe oświetlenie pomieszczenia, zdecyduj się na LED-y o wysokiej mocy. Natomiast w roli oświetlenia dekoracyjnego lepiej sprawdzą się modele o średniej mocy, które stworzą we wnętrzu ciepłą, przytulną atmosferę.

Nowoczesne sufity podwieszane w salonie, przedpokoju, kuchni czy łazience to niewychodzące z mody aranżacje, które dodają wnętrzom nietuzinkowego wyglądu. Pamiętaj, że kluczem do uzyskania pożądanego efektu jest staranny montaż, stosowanie się do zaleceń producenta oświetlenia i minimalizm w liczbie punktów świetlnych.

Zostaw komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć