Kategorie

Jak zamawiać?

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem oświetlenia awaryjnego, a nie wiesz dokładnie jakich opraw potrzebujesz lub masz już wycenę opraw innego producenta i chcesz porównać ceny i warunki zakupu, prosimy o kontakt mailowy w którym możesz opisać czego potrzebujesz lub podać kody produktów lub nazwy opraw nawet innych producentów.

My dobierzemy właściwe odpowiedniki w stosunku 1:1

Zapytania prosimy wysłać na e-mail:

kontakt@extramarket.pl

Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne

Z poniższym oświetleniem awaryjnym jesteś w stanie obsłużyć każdą inwestycję. Zapewniemy atrakcyjne ceny opraw, wszelką niezbędną dokumentację taką jak deklaracje zgodności, certyfikaty i pliki fotometryczne. Z nami masz pewność, że oprawy spełniają wszystkie wymagane normy. Dajemy Ci na to gwarancję jakości polskiego producenta.

oświetlenie awaryjne

Brak dostępnych produktów.

Bądźcie czujni! W tym miejscu zostanie wyświetlonych więcej produktów w miarę ich dodawania.

Czym jest oświetlenie Awaryjne?

Oświetlenie Awaryjne oraz Oświetlenie Ewakuacyjne działa niezależnie od głównego zasilania. W przypadku awarii podstawowej sieci zasilającej Oświetlenie Awaryjne pozwala na bezpieczne poruszanie się po budynku . Podstawową funkcją oświetlenia awaryjnego jest umożliwienie osobom przebywającym w budynku bezpieczne dotarcie do wyjścia w przypadku, gdy oświetlenie podstawowe przestało działać w skutek awarii.

Gdzie musimy zastosować oświetlenie awaryjne?

Wg Polskiej normy Oświetlenie Awaryjne dzieli się na Oświetlenie Ewakuacyjne oraz Oświetlenie Zapasowe. Zgodnie z polskim prawem oświetlenie awaryjne należy stosować w budynkach gdzie chwilowa awaria zasilania może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, poważne zagrożenie środowiska lub znaczne straty materialne. Gdy takie zagrożenie istnieje powinny być zamontowane przynajmniej 2 niezależne źródła energii elektrycznej oraz instalacja oświetlenia awaryjnego.

Oświetlenie zapasowe wykorzystuje się w pomieszczeniach, w których przy awarii zasilania podstawowego istnieje konieczność kontynuowania określonych czynności lub ich bezpiecznego zakończenia;

Oświetlenie ewakuacyjne stosuje się między innymi w pomieszczeniach takich jak:

 • widownie sal widowiskowych takich jak kina, teatry, filharmonie i inne,
 • audytoria, sale konferencyjne, czytelnie, lokale rozrywkowe, sale sportowe przeznaczone dla ponad 200 osób,
 • sale wystawowe w muzeach,
 • pomieszczenia takie jak garaże oświetlone wyłącznie światłem sztucznym w przypadku powierzchni powyżej tysiąca metrów kwadratowych,
 • pomieszczenia o powierzchni powyżej dwóch tysięcy metrów kwadratowych w budynkach użyteczności publicznej,
 • budynkach zamieszkania zbiorowego oraz budynkach produkcyjnych i magazynowych,
 • na drogach ewakuacyjnych z wszystkich wymienionych powyżej pomieszczeń,
 • na drogach ewakuacyjnych oświetlonych wyłącznie światłem sztucznym,
 • na drogach ewakuacyjnych w szpitalach i innych budynkach przeznaczonych przede wszystkim do użytku osób o ograniczonej zdolności poruszania się,
 • na drogach ewakuacyjnych w wysokich i wysokościowych budynkach użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego,
 • w budynkach tymczasowych, jeżeli są przeznaczone na cele widowiskowe lub inne zgromadzenia ludzi,
 • w tymczasowych budynkach typu namiotowego przeznaczonych do celów widowiskowych.

Jakie oświetlenie awaryjne LED wybrać?

W trakcie wyboru oświetlenia awaryjnego warto zainwestować w trwalsze, bardziej niezawodne i energooszczędne oświetlenie LED.

Podział oświetlenia awaryjnego ze względu na zastosowanie

1. Oświetlenie drogi ewakuacyjnej - zapewnia bezpieczne wyjście, ułatwia lokalizację sprzętu ppoż. Wymagania dotyczące natężenia oświetlenia na drodze ewakuacujnej musi wynosić średnio 1 lux.

2. Oświetlenie antypaniczne (Oświetlenie strefy otwartej) - minimalizuje ryzyko wystąpienia paniki, umożliwia bezpieczne dotarcie do drogi ewakuacyjnej i zapewnia odpowiednie warunki widzenia. Stosuje się w halach oraz obiektach o powierzchni podłogi powyżej 60m2.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć