Kategorie

Filtruj według

Cena

Cena

  • 22,00 zł - 35,00 zł

Dostępność

Dostępność

Czujniki ruchu

W naszym sklepie internetowym oferujemy czujniki ruchu do lamp LED, które mają szerokie zastosowanie; instaluje się je zarówno w domach, mieszkaniach, jak i obiektach użyteczności publicznej. Są niezbędne wszędzie tam, gdzie potrzebujemy kontrolować oświetlenie, ale przydają się również wtedy, kiedy w budynku zamontowana jest na przykład klimatyzacja. Czujnik ruchu i zmierzchu to również oszczędność – dzięki jego zamontowaniu zmniejszysz wydatki na energię elektryczną. Na tym nie koniec – rozwiązanie to zwiększa też bezpieczeństwo użytkowników danego budynku. Co równie ważne, czujnik ruchu do lampy, sensor zmierzchu – i każde inne urządzenie tego typu – podnosi komfort korzystania z posesji. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na montaż takich systemów? Jakie są ich rodzaje? Przeczytaj, a potem wybierz najlepszy dla Ciebie produkt z tej kategorii.

Aktywne filtry

Czujniki zmierzchu, czasowe, ruchu – czym są?

Wśród proponowanych przez nas w tej kategorii urządzeń znajdziesz między innymi czujniki zmierzchu do lampy, inaczej określane jako czujniki światła. Dzięki temu systemowi oświetlenie uruchomi się, ale dopiero wtedy, kiedy wykryje ono zmrok. Natomiast gdy ponownie zrobi się jasno, czujnik zmierzchowy do lampy wyłączy się. Takie sensory możesz umieścić zarówno w środku budynku, jak też przed posesją. W naszym sklepie internetowym kupisz czujnik zmierzchu zewnętrzny, ale oferujemy też produkty, które znajdują zastosowanie wewnątrz domów czy firm.

Proponowane przez nas urządzenia mają różne zakresy regulacji. Przy ich pomocy możesz ustawić natężenie oświetlenia i okres działania sensora. To dlatego takie systemy określa się mianem czujników czasowych.

Z kolei czujnik ruchu do lampy zewnętrznej lub wewnętrznej to nowoczesny system, który – w zależności od rodzaju – wykorzystuje fale ultradźwiękowe, mikrofale lub podczerwień do wykrywania przemieszczających się w pobliżu osób. Co istotne, taki detektor nie reaguje na biegającego po posesji psa czy kołyszące się przez wiatr drzewa. Wśród wielu modeli takich urządzeń znajdziesz między innymi czujnik ruchu do LED czy zmierzchowy czujnik ruchu. Pierwszy wariant przeznaczony jest do źródeł światła opartych na diodach elektroluminescencyjnych, a drugi stanowi połączenie sensora zmroku i ruchu.

Czujniki ruchu do oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego

Czujnik ruchu do lampy wewnętrznej warto zamontować zwłaszcza w tych pomieszczeniach, które są mało użytkowane. Dlaczego? Ponieważ włączające się i gasnące światło w salonie, kuchni czy sypialni byłoby dość irytujące. Lampy na czujnik ruchu wewnętrzne możesz zainstalować w przedpokoju, łazience, WC, holu, piwnicy, garażu, na klatce schodowej czy strychu.

Czujniki ruchu zewnętrzny najczęściej montuje się na ścianie budynku. Zasięg takiego urządzenia zależy przede wszystkim od wysokości, na jakiej zostanie on zainstalowany. Takie sensory powinny być odporne na działanie wysokich i niskich temperatur oraz wilgoć oraz pył – ten drugi parametr określa klasa IP – warunki te spełniają dostępne w naszym sklepie internetowym produkty.

Jak działają czujniki ruchu?

Choć sensory ruchu to różnorodne produkty, wszystkie działają na podobnej zasadzie. Takie urządzenia wykrywają przemieszczające się osoby w odległości do około dwudziestu metrów. Czujnik ruchu mikrofalowy zewnętrzny – czy inny rodzaj detektora, na który się zdecydujesz – aktywuje światło LED, kiedy tylko ktoś znajdzie się w jego otoczeniu. Co istotne, większość takich systemów jest zaprogramowana w taki sposób, że nie reaguje na obiekty o niskiej masie.

Czujniki ruchu – rodzaje urządzeń

  • Czujniki PIR (pasywne).

Elektroniczne detektory, które działają na podczerwień, nie emitują promieniowania podczerwonego, a jedynie analizują jego zmiany. Urządzenia te nie umożliwiają regulacji czułości detekcji. Jeżeli w obserwowanym obszarze nastąpi zmniejszenie temperatury, sensor zinterpretuje to jako ruch i spowoduje włączenie lampy. Tego typu czujnik do lamp LED może być instalowany zarówno wewnątrz budynków, jak i poza nimi – przykładem takiego uniwersalnego detektora jest czujnik ruchu i zmierzchu zewnętrzny. W tym drugim przypadku należy jednak pamiętać, aby był on montowany w miejscach, które nie są narażone na deszcz i śnieg.

  • Mikrofalowe czujniki ruchu (aktywne).

Emitują promieniowanie podczerwone i wykrywają je w zakresie obserwowanego pola. Umożliwiają regulację czułości detekcji. Zaletą tego rodzaju czujnika jest to, że nie jest wrażliwy na zmiany temperatury otoczenia lub poruszającego się obiektu. Dzięki temu, że mikrofale przenikają przez materiały plastikowe, szklane i drewniane, ten typ detektora może być instalowany w mało widocznych miejscach, przez co doskonale sprawdzi się w różnych systemach alarmowych.

  • Czujniki mieszane (dualne).

Łączą technologię aktywną i pasywną. Urządzenia te są bardziej efektywne w wykrywaniu ruchu i o wiele mniej podatne na fałszywe alarmy.

Jaki czujnik ruchu wybrać?

Wybierając czujnik, dobierzmy odpowiednie, potrzebne nam w danym zastosowaniu parametry: kąt detekcji czujnika (od 120° do 360°), zasilanie oraz klasę odporności na warunki atmosferyczne (od IP20 do IP48). Pamiętaj też, by sprawdzić, gdzie możesz zamontować wybrany sensor. Najlepiej zdecydować się na model, który nadaje się zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Jeszcze bardziej praktycznym rozwiązaniem jest czujnik ruchu i zmierzchu do lampy, ponieważ łączy on w sobie funkcje obu detektorów.

Montaż czujników ruchu

Kiedy wybrałeś już odpowiedni sensor, czas na jego zainstalowanie. Pamiętaj, że sposób podłączenia takiego urządzenia zależy przede wszystkim od tego, jak jest on zasilany. Wszystkie modele łączy następująca zasada: czujkę ruchu należy zainstalować między źródłem prądu a odbiornikiem, czyli na przykład lampą lub alarmem.

O czym jeszcze warto pamiętać, montując czujnik ruchu? Ustawienie sensora uzależnij od jego przeznaczenia. Wybierając czujnik do lampy, weź pod uwagę jej napięcie – na przykład modele LED zwykle pracują na stałym i niskim napięciu. Jeśli instalujesz detektory na klatce schodowej, zamontuj przynajmniej dwa takie urządzenia, na dolnej i górnej kondygnacji – to pozwoli korzystać z systemu w pełni komfortowo.

Zapraszamy do skorzystania z naszej rozbudowanej oferty praktycznych detektorów. Czujnik zmierzchu i ruchu do LED, sensory wewnętrzne i zewnętrzne, systemy mikrofalowe – sprawdź wszystkie dostępne w sklepie internetowym Elektrosalon produkty.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć