Strona główna Blog oświetleniowy Co to jest inteligentna żarówka?
2021-11-05

Co to jest inteligentna żarówka?

Podstawową funkcją oświetlenia jest zapewnienie światła wtedy, gdy pomieszczenia nie są wystarczająco doświetlone. Staje się ono niezbędne, jeśli zapada zmrok i w domu jest po prostu ciemno. Prócz tego jednak trzeba mieć świadomość, że dobrze wybrane oświetlenie będzie ważnym elementem aranżacji i pozwoli na budowanie pożądanego klimatu w Twoim domu. Będzie to o wiele łatwiejsze do zrealizowania, jeśli zdecydujesz się na inteligentną żarówkę. Co to oznacza? Sprawdź, co to jest inteligentna żarówka, jak działa i jak wybrać taką, która spełni Twoje oczekiwania?

Definicja inteligentnej żarówki

Źródłem światła we wszelkiego rodzaju lampach są zwykle żarówki. Od dawna odchodzimy od rozwiązań tradycyjnych, żarnikowych, na korzyść LED-ów. To energooszczędne źródło światła, dostępne w wielu różnych wariantach. Żarówki inteligentne nie mają żarników, ale diody LED. Spełniają więc wymagania stawiane nowoczesnym źródłom oświetlenia. To urządzenia o różnym stopniu zaawansowania i o różnych funkcjach. Żarówka inteligentna może generować tylko białe światło, ale w droższych modelach diody LED mogą mieć różne kolory z palety RGB.

Błędne jest postrzeganie inteligentnych żarówek jako tych, które pasują tylko do nowoczesnych lamp. Do zastosowania tego rozwiązania bynajmniej nie potrzebujesz żadnej szczególnej lampy. Można ją wkręcić w dowolną oprawę, oczywiście biorąc pod uwagę wymagany gwint.

Żarówki smart lub smart bulb pozwalają na rozbudowane zdalne sterowanie oświetleniem w domu. Możliwe jest manipulowanie w ich przypadku tym, jaką moc będzie mieć strumień świetlny i jaki kolor będzie miało światło. Kluczową funkcjonalnością przypisywaną do żarówek inteligentnych jest możliwość sterowania ich pracą, m.in. włączaniem i wyłączaniem z poziomu aplikacji na smartfona, a nawet przy użyciu komend głosowych.

Jak działa inteligentna żarówka?

Wiesz już, czym właściwie jest inteligentna żarówka. Pora poznać sposób jej działania i funkcje, które jednak uzależnione są od modelu, który kupisz. Najczęściej w przypadku smart żarówek można mówić o takich opcjach jak:

  • Harmonogram działania oświetlenia – w wielu przypadkach w aplikacji możesz zaplanować, kiedy żarówka inteligentna ma się włączać, a kiedy wyłączać lub zmniejszać natężenie światła. Możliwość ustalenia harmonogramu pracy oświetlenia na cały tydzień sprawia, że będzie ono współgrało ze stylem Twojego życia. Taka automatyzacja sprawi, że światło będzie zapalać się w domu i poza nim, np. na ganku czy na tarasie, wtedy, kiedy sobie tego zażyczysz. Określenie zasad pracy inteligentnej żarówki powoduje, że można imitować w ten sposób obecność mieszkańców w domu, co jest elementem odstraszającym ewentualnych włamywaczy.
  • Zdalne sterowanie żarówką – włączanie i wyłączanie tego rozwiązania z poziomu aplikacji na smartfonie to podstawowa funkcja takiego oświetlenia.
  • Ustawianie odcienia światła i jasności – zdecydowana większość znajdujących się obecnie w sprzedaży żarówek inteligentnych ma funkcję rozjaśniania i ściemniania oraz zmiany temperatury barwy – od zimnej do ciepłej albo wyboru barwy neutralnej.
  • Modyfikacja koloru światła – jeśli wybierasz inteligentną żarówkę kolorową, która ma kolorowe diody LED, możesz sterować barwą oświetlenia z wykorzystaniem aplikacji mobilnej.
  • Raportowanie o zużyciu energii elektrycznej – w aplikacji zarządzającej pracą inteligentnych żarówek często można znaleźć informacje o ilości zużytej energii. Pozwala to zweryfikować, czy dzięki wykorzystaniu i odpowiednim sterowaniu oświetleniem można zaoszczędzić na rachunkach za prąd.
  • Tworzenie profili użytkownika – funkcją przypisaną do niektórych inteligentnych żarówek są profile, które pozwalają programować wszystkie parametry żarówek i włączać je w konkretnych okolicznościach.

Do prawidłowego działania żarówki inteligentnej z reguły należy zainstalować na swoim smartfonie odpowiednią aplikację. Warto, byś sprawdził wcześniej, czy jej obsługa jest przyjazna i intuicyjna.

Kontrolowanie inteligentnych żarówek najczęściej opiera się na technologiach bezprzewodowych – kiedyś były to głównie podczerwień i Bluetooth, a dziś na ogół wykorzystywana jest bezprzewodowa sieć Wi-Fi. Dzięki niej tworzenie domu inteligentnego ze smart oświetleniem staje się dużo prostszym zadaniem.

Inteligentna żarówka LED RGB+W E27 ~9W WIFI TUYA

Inteligentna żarówka LED RGB+W E27 ~9W WIFI TUYA

Jak wybrać inteligentną żarówkę?

Inteligentna żarówka może być mniej lub bardziej zaawansowanym technicznie urządzeniem. Producenci takiego oświetlenia prześcigają się w oferowaniu produktów bardzo przyjaznych, bezpiecznych w użytkowaniu, ale i wydajnych czy funkcjonalnych.

Szukając żarówki inteligentnej, powinieneś sprawdzić jej specyfikację i to, co właściwie gwarantuje Ci jej producent. Zweryfikuj przy tym podstawowe parametry rozwiązania:

  • Jaki gwint ma żarówka?
  • Jaki strumień świetlny gwarantuje żarówka? – odnosi się to do jej mocy. Strumień ten podawany jest w lumenach i dla standardowych żarówek LED, czy to konwencjonalnych czy inteligentnych, wynosi on od około 200 do 1500 lm. Odpowiada to mocy od 3 do 15W. Zalecane oświetlenie główne w kuchni powinno mieć od 200 do 400 lm na m2, zaś w sypialni wystarczy poziom od 100 do 400 lm.
  • Jakie jest natężenie światła? – mierzone jest ono w luksach i zwykle mieści się w przedziale od 30 do 500 lx. Im niższa wartość tego natężenia, tym w pomieszczeniu będzie po prostu ciemniej.
  • Jaka jest żywotność żarówki? – zależna jest ona od jej mocy i strumienia świetlnego. Wyraża się ją w godzinach pracy. Żarówki inteligentne zwykle mogą pracować około 6 lat przy funkcjonowaniu 24 godziny na dobę.
Pamiętaj, że dobór żarówek LED różni się od doboru żarówek żarnikowych. Na przykład LED o mocy 15W odpowiada skuteczności działania żarówki tradycyjnej o mocy nawet 100 W.

Jakie zalety mają inteligentne żarówki?

Wygoda zastosowania inteligentnych żarówek wysuwa się na pierwszy plan wśród ich zalet. Pozwalają one na zdalną kontrolę oświetlenia domowego. Właściwie wszystkie żarówki smart są rozwiązaniami LED, które przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. Dzięki możliwości ich programowania i natychmiastowego wyłączania lub włączania przez aplikację w telefonie, świecą najczęściej tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba.

Zaletą korzystania z inteligentnych żarówek są też malejące ceny takich produktów. Obecnie najtańsze takie rozwiązania smart z Wi-Fi można nabyć już za 50 zł.

Czy warto kupić inteligentną żarówkę?

Na koniec odpowiedz sobie sam na pytanie, czy warto kupić inteligentną żarówkę. Może ona przyczynić się do większego komfortu życia w mieszkaniu i ułatwić sterowanie oświetleniem. Najważniejsze jest jednak to, że sprzyja ona oszczędnościom na energii elektrycznej. Zwróć uwagę, że pomimo wyższych kosztów zakupu w porównaniu z żarówką konwencjonalną, warto podjąć taką inwestycję. Zobacz, jakie rodzaje żarówek inteligentnych oferujemy – białe i kolorowe, o różnym poziomie natężenia strumienia świetlnego.

Sprawdź naszą ofertę inteligentnych żarówek.