INFOLINIA 531 777 377
REKLAMACJE 531 777 477
0 szt
0.00 zł
Strona główna Jak dobrać zasilacz do taśmy LED?
2020-05-20

Jak dobrać zasilacz do taśmy LED?

Taśma LED

 

Zakupując taśmę LED, zastanawiamy się jaki zasilacz będzie odpowiedni oraz wystarczający. W tym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę oraz jaki zasilacz do taśmy LED wybrać, aby świeciła jak najdłużej.

 

Co warto wiedzieć wybierając zasilacz?

Po pierwsze, wybierając zasilacz należy kierować się modelami, których przeznaczenie jest specjalnie dedykowane do taśm LED. Wybór zasilacza, który nie jest skierowany do podłączenia taśmy, może skutkować jej bardzo szybkim zniszczeniem.

Po drugie, należy wiedzieć, że zasilacze LED są dostępne na rynku w dwóch wersjach. W wersjach z napięciem stałym DC 12V i 24V. W tym przypadku należy wybrać produkt dopasowany do reszty zestawu. Jeśli sprzedawca nie zamieścił takiej informacji w specyfikacjach taśmy, najlepiej zapytać się, niż dobierać zasilacz w ciemno.

Po trzecie, to jaki zasilacz do LED kupimy, zależy przede wszystkim od tego jaką moc będzie potrzebowała nasza taśma LED. Dlatego moc zasilacza ma tutaj ogromne znaczenie. Jeśli zasilacz będzie zbyt słaby, to będzie się on przegrzewał, co doprowadzi do szybkiego jego zepsucia.

Po czwarte, nie oszczędzaj. Szukanie najtańszego rozwiązania, nie zwracając uwagi na zapotrzebowanie taśmy LED, po krótkim czasie może skutkować zepsuciem taśmy, zasilacza, bądź co gorsza instalacji elektrycznej.

 

W jaki sposób obliczyć moc potrzebnego zasilacza?

 

Przejdźmy teraz do sposobu na obliczenie mocy, który powie Ci, jaki zasilacz do LED będzie potrzebny do Twojego odcinka taśmy.

Do przeprowadzenia obliczeń będą nam potrzebne dwie rzeczy. Moc znamionowa taśmy na metr oraz długość taśmy jaką chcemy zainstalować. Te dwie rzeczy mnożymy, a następnie wynik mnożymy jeszcze przez 10%.

Dlaczego mnożymy przez 10%? 10% to zapasowa nadwyżka mocy, która zagwarantuje bezpieczniejszą pracę zasilacza.

Dla przykładu użyjemy taśmy LED z naszego sklepu KB1352.

Moc znamionowa taśmy wynosi 7,2 W na metr, długość taśmy to 5 metrów. Wszystko będzie więc obliczane następująco:

(7,2 * 5)*110% = 36 * 110% = 39,6

Zasilacz o mocy minimum 39,6 W, będzie potrzebny do zasilenia tej taśmy. Nie stosujemy tutaj zasilacza o mocy mniejszej od wyliczonej.

W specyfikacji produktu można znaleźć informację, że taśma jest przystosowana do zasilania o napięciu 12V dc. Znając to, wiemy już jak dobrać zasilacz do taśmy LED.

 

Co dalej?

Wiesz jak już wszystko wyliczyć i jaki zasilacz do taśmy LED wybrać. Przejdźmy teraz do poprawnego podłączenia zestawu.

Na początku ważne cztery informacje:

 • Nie łączymy ze sobą zasilaczy, ponieważ nie zwiększy to możliwości podpięcia dłuższego odcinka taśmy LED. Zasilacze mogę być podłączone do gniazdka, ale osobno.

 • Przewody łączymy kolorami,

 • czerwony kolor jest plusowy, czarny minusowy,

 • Istnieją trzy rodzaje zasilaczy:

  • wtyczkowy,

  • modułowy,

  • hermetyczny.

 

Jak przycinać taśmę LED?

Na taśmie co kilka centymetrów zaznaczone są miejsca do przecięcia. Przycinamy taśmę LED wyłącznie w miejscach oznaczeń. W innym przypadku może to doprowadzić do zepsucia całego odcinka taśmy.

 

Jak to wszystko podłączyć?

Zasilacz wtyczkowy:

Schemat

Taj wersja zasilacza posiada wtyczkę, którą wpinamy swobodnie do gniazdka. Zasilacz posiada gniazdo dc, w którym umieszczamy kabelki z taśmy LED. Zasady są proste, czerwony do plusa, czarny do minusa.

Zasilacz modułowy:

Schemat

W tym zasilaczu, przewody łączymy przez przykręcenie ich. Na zasilaczu znajdują się oznaczenia L - fazowy (brązowy) i N - neutralny (niebieski) oraz symbol uziemienia (zielony). Do tych oznaczeń instalujemy przewody 230V. Kabelki od taśmy LED montujemy w sposób: czerwony do plusa, czarny do minusa.

Zasilacz hermetyczny:

Schemat

W tej wersji zasilacza, transformatora wychodzą przewody, które można połączyć z prądem 230V. Przewód brązowy - L (fazowy) i niebieski - N (neutralny).

Czerwony i czarny kabel łączymy z odcinkiem LEDowym. Przewody łączymy za pomocą kostek lub złączek, możemy je również przylutować.

Sterownik:

Schemat

Jeśli do zasilacza chcemy podłączyć sterownik, to do oznaczenie POWER,  montujemy przewody z zasilacza. Po stronie z oznaczeniem z napisem LED podłączamy taśmę LED.

 

Jak łączyć taśmy?

Odcinki taśm LED do zasilacza, możemy połączyć ze sobą na dwa sposoby:

 • szeregowo,

 • i równolegle.

Oba warianty są prawidłowe.

Łączenie szeregowe:

Schemat

Aby uniknąć skoków napięcia taśmę podłączamy i zasilamy na początku odcinka co 5 metrów. Skoki napięcia mogę spowodować że taśma będzie świeciła nierównomiernie. Przełoży się to na estetykę podświetlenia.

Łączenie równoległe:

Schemat

Tak jak i w połączeniu szeregowych, tak i tutaj pamiętamy o zasileniu taśmy co pewien odcinek. Tutaj wynosi on 10 metrów. Taśmę LED zasilamy na początku oraz na końcu odcinka.

Zobacz nasze taśmy led >>

Zasilacze >>