INFOLINIA 531 777 377
REKLAMACJE 531 777 477
0 szt
0.00 zł
Strona główna Blog oświetleniowy Jaka lampa do sypialni?
2020-07-21

Jaka lampa do sypialni?

Aranżacja lamp w sypialni

 

Sypialnia to jedno z pomieszczeń, w których możemy wypocząć po całym dniu. Jakie oświetlenie w sypialni okaże się więc właściwe, oraz jaką lampę do sypialni wybrać? Te pytania zadaje sobie każdy, a w tym dość obszernym wpisie postaram się na nie udzielić odpowiedzi.

Znajdziesz tu także kilka ważnych informacji, powiązanych z tematyką lamp sypialnianych.

Barwa światła

Aranżacja lamp w sypialni

 

Artykuł rozpocznę od kwestii związanej z oświetleniem w sypialni, czyli od barwy światła. Sypialnia jest to pomieszczenie w którym odpoczywamy, dlatego kwestia odpowiedniej barwy światła, jest tutaj tak istotna.

Do sypialnianego zacisza, będzie się nadawała tylko jedna lub ewentualnie dwie barwy światła. Mowa tu o ciepłej oraz lekko ciepłej temperaturze barwowej.

Dlaczego tylko te dwie są odpowiednie? Widać to dokładnie na zdjęciu powyżej.

W sypialni po lewej stronie użyto wszystkich trzech podstawowych barw światła. Barwa neutralna wraz z zimną (która kontrastuje z ciepłą) nadają pomieszczeniu bardzo chłodnego klimatu. Odpoczynek w takim lokum, raczej nie będzie zbyt udany i wydajny. Dodatkowo przebywanie w takim pomieszczeniu będzie dosyć mocno męczyć nasz wzrok.

Po prawej stronie widać sypialnie, w której zastosowane są żarówki o barwie ciepłej oraz lekko ciepłej. Widać tutaj ogromną różnicę, przez co wnętrze tutaj wygląda bardzo schludnie i przytulnie. Spędzanie czasu wolnego w takim pomieszczeniu, na pewno pomoże w zrelaksowaniu się.

Styl wnętrza oraz rozmiar sypialni

Aranżacja lamp w sypialni

 

Nie tylko barwa światła jest ważna, ale również styl wnętrza, na podstawie którego dowiemy się jakie lampy wiszące do sypialni zakupić bądź zamówić. Tworząc przykładowo sypialniane lokum w industrialnym stylu, warto poszukać lamp o zbliżonym designie — czyli w tym przypadku o surowej konstrukcji.

Rozmiar sypialni decydował będzie o wielkości lamp, na które będziemy mogli sobie pozwolić.

Ważne jest, aby zachować zdrowe proporcje i nie zakupić lampy, która na przykład swoją wielkością przytłoczy całą sypialnie. Czasem (jak widać na zdjęciu powyżej) lepiej jest zastąpić jakąś lampę innym rodzajem oświetlenia lub wybrać coś mniejszego.

Rodzaje lamp do sypialni

Aranżacja lamp w sypialni

 

Przejdźmy teraz do meritum, czyli kwestii związanej z samymi lampami. Każda sypialnia powinna składać się przynajmniej z dwóch z poniższych rodzajów lamp w postaci:

  • światła głównego sufitowego (lub ściennego gdy nie ma możliwości na oświetlenie sufitowe),

  • światła ściennego lub dodatkowego,

  • światła nastrojowego.

 

Wybierając i zakupując oświetlenie sypialni, warto szukać produktów w zestawie lub dopasowanych do siebie. Dosyć łatwo je znaleźć, ponieważ producenci często posiadają wiele różnych towarów z tej samej serii.

Sufitowe

Aranżacja lamp w sypialni

 

Jak już wcześniej pisałem, wybierając lampy sufitowe, wysokość oraz rozmiar sypialni ma duże znaczenie, zwłaszcza przy oświetleniu sufitowym. Wybierając te lampy należy zachować proporcje, ponieważ to główne oświetlenie naszego pomieszczenia.

W tym źródle światła, najczęściej stosuje się żarówki o lekko ciepłej temperaturze barwowej. Jeśli chodzi o montaż, są dwie opcje — nad łóżkiem lub po środku pomieszczenia.

Jaka lampa wisząca do sypialni okaże się dobrym pomysłem? O tym poniżej.


Lampy wiszące

Designerska lampa to zdecydowany faworyt w wielu nowoczesnych sypialnianych wnętrzach. Skierowana jest ona do osób ceniących sobie takie style jak np. skandynawski lub industrialny.

Spotkać je można o dość surowej konstrukcji. Idealnym przykładem będzie lampa Ragno 7.

Nie wszystkim jednak przypadną takie lampy do gustu. Dla osób szukających czegoś co jest mniej surowe i zapewniające bardziej łagodne stonowane światło, dobrym wyborem będą lampy z cienkim materiałowym abażurem (coś w stylu Atol 3). Inną możliwością są też takie zrobione w całości (lub fragmentowo) z mlecznego szkła jak Berti.

Lampa do sypialni Lampa do sypialni Lampa do sypialni
Lampa wisząca Ragno 7 Lampa wisząca Atol 3 Lampa wisząca skandynawska Berti

 

Żyrandole

Jeśli lampy wiszące nie są w twoim klimacie, to ciągle bardzo popularne są żyrandole. Zapewniają one znacznie więcej światła w sypialni niż lampy designerskie. Te większych rozmiarów z kryształkami sprawdzą się wyłącznie w wysokich, dużych pomieszczeniach (przeważnie w stylu glamour). Do mniejszych sypialni, mogą się sprawdzić niektóre modele nowoczesnych żyrandoli np. Asturia 4, Natan 3 lub Bonita 5.

Lampa do sypialni Lampa do sypialni Lampa do sypialni
Żyrandol Asturia 4 Żyrandol Natan 3 Żyrandol Bonita 5


Plafony

Dla posiadaczy małej sypialni, idealną alternatywą dla lamp sufitowych oraz żyrandoli będą plafony, które idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach o mniejszym metrażu.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastosować to oświetlenie w większym wnętrzu, lecz może okazać się ono niewystarczające i potrzebne będzie światło uzupełniające.

Do wyboru jest tutaj wiele opcji, i taki rodzaj lamp znajdzie swoje zastosowanie w każdym stylu, zarówno nowym jak i klasycznym.

Plafon świetnie będzie się uzupełniał z listwami sufitowymi, lampkami nocnymi lub stojącymi.

Lampa do sypialni Lampa do sypialni Lampa do sypialni
Plafon Albi 37 Plafon Kenzo 40 Plafon Ecru P1


Reflektory, oczka i oprawki halogenowe

Gdy chcesz oświetlić wybrane fragmenty ścian,wnęk czy aranżacji, to z pomocą przyjdą reflektory, oczka i oprawki halogenowe — zaliczane do nowoczesnego oświetlenia. Sprawdzą się zarówno w stylu industrialnym, a także klasycznym. Samodzielnie lub wraz z listwami, mogą pełnić rolę oświetlenia głównego.

 

Listwy sufitowe i taśmy LED

Jako oświetlenie do sypialni w formie uzupełniającej (lub nastrojowej), dobrym przykładem będą listwy sufitowe i taśmy LED. Niekiedy listwy stosowane są jako oświetlenie główne wraz z oczkami, oprawkami halogenowymi lub kinkietami.

Listwy oraz taśmy, są bez dwóch zdań energooszczędnym wyborem dla każdego, kto ceni sobie innowacyjność, a możliwość zmiany barwy światła oraz możliwość ściemniania, jeszcze bardziej przemawia za tą formą oświetlenia.

W tym miejscu należy wspomnieć również o listwach przypodłogowych LED, które ułatwią poruszanie się w nocy.

Ścienne

Aranżacja lamp w sypialni

 

Oświetlenie ścienne montowane jest zazwyczaj przy łóżku, zamiast standardowych lampek nocnych. Może być także stosowane jako światło główne, gdy sufit nie pozwala na montaż żadnej z sufitowych lamp lub światło dekoracyjne. W tym rodzaju oświetlenia, można stosować zarówno lekko ciepłą jak i ciepłą barwę światła.

Pamiętaj, że tak jak w przypadku lamp sufitowych, tutaj również ważne jest zachowanie proporcji.


Kinkiety i półplafony

Zacznijmy od półplafonów. Lata świetności mają już raczej za sobą. Stosuje się je bardzo rzadko jako oświetlenie główne w dość małych sypialniach oraz w niektórych klasycznych wystrojach wnętrz. Znacznie częściej montuje się je w łazience.

Kinkiety to aktualny standard jako oświetlenie sypialnianych ścian. Są też idealnym wyjściem, gdy nie mamy miejsca na postawienie lampki nocnej.

Produktów w tym segmencie jest masa i dosyć łatwo będzie dobrać kinkiet, który będzie podobny stylistycznie do lampy sufitowej.

Z ich pomocą można oświetlić wybrane ściany, a nawet poprawić wizualnie proporcje pomieszczenia.

Do najciekawszych, stosowanych przy łóżku, z pewnością należą te zwisające ze ściany (jak na powyższym zdjęciu) lub z regulowaną główką.

Lampa do sypialni Lampa do sypialni Lampa do sypialni
Kinkiet Avia Kinkiet Bonita Kinkiet Rubi w2


Dodatkowe

Aranżacja lamp w sypialni


Jakie oświetlenie w sypialni sprawdzi się jako światło dodatkowe? Na pewno będą to różnego rodzaju lampki nocne oraz lampy stojące. Są często zamiennikami zamiast lamp ściennych, o których mowa była powyżej. W zależności od aranżacji i przeznaczenia, można w nich użyć zarówno ciepłej, jak i lekko ciepłej barwy światła. Nie należy jednak w nich stosować zbyt mocnego światła.


Lampki nocne

Stanowią dość łatwy sposób na oświetlenie jednej strony łóżka, najczęściej ustawiane są po jego obu stronach. Cały czas są bardzo popularnym wyborem, ze względu na prostotę instalacji, niezliczoną liczbę wzorów i łatwość wymiany na inną.

Lampa do sypialni Lampa do sypialni
Lampka mała Stella Lampka mała Elsa

 

Lampy stojące

Jako oświetlenie do sypialni tych nieco większych, zamiast lampek nocnych mogą być ich większe odpowiedniki, czyli lampy stojące.

Do ostatnich, najpopularniejszych trendów, należą m.in. lampy podłogowe kreślarskie. Ich regulowane ramię pozwala na oświetlenie wybranej części łóżka, w zależności od naszych potrzeb.

 

Lampa do sypialni Lampa do sypialni Lampa do sypialni
Lampa podłogowa Plaza Lampa podłogowa mosiężna Bertini Lampa podłogowa Corsus

 

Światło nastrojowe

Aranżacja lamp w sypialni


Pora na ostatni rodzaj oświetlenia w tym wpisie, a mianowicie światło nastrojowe.

Warto pamiętać o tym, że światło nastrojowe można uzyskać w lampach sufitowych bocznych czy dodatkowych za pomocą ściemniacza. Jednak nie wszystkie rodzaje żarówek lub lamp się do tego nadają. Czasem alternatywnie można zastosować mniejszą moc żarówki.

Jakie jeszcze oświetlenie w sypialni doda wnętrzu odpowiedniej atmosfery?


Cotton balls i girlandy

Aranżacja lamp w sypialni


Cotton balle i girlandy to hit utrzymujący się od wielu sezonów. Takie lampki sprawdzą się w aranżacji każdej sypialni bez względu na jej styl czy rozmiar.

Te pierwsze dostępne są wielu wariantach kolorystycznych i różnych wielkościach.

Za pomocą tych dwóch rodzajów oświetlenia można udekorować: parapet, zagłówek łóżka, meble lub ścianę. Opcji jest znacznie więcej, a wszystko zależy wyłącznie od naszej kreatywności.


Gwieździste niebo

Gwieździste niebo to kolejna idealna dekoracja do każdej sypialni, nie tylko dziecięcej. Można ją zamontować na każdym suficie. Efekt gwieździstego nieba otrzymuje

się za pomocą końców światłowodów, a ich ilość czy kolor zależy indywidualnie od klienta. Propozycja konieczna do przemyślenia.


Świece dekoracyjne

W zestawieniu nie mogło zabraknąć świec. Zapewnią one wyjątkową atmosferę, nie tylko za pomocą małego płomyka, ale również za pomocą zapachu. Umilą one każdy wieczór, zarówno ten zimowy jak i letni.

 

Podsumowanie

Aranżacja lamp w sypialni


Jak widzisz, segment oświetlenia w sypialni jaki możesz zastosować jest ogromny. Dlatego na początku najlepiej skupić się na oświetleniu głównym i na jego podstawie dobierać pozostałą część oświetlenia, w tym dodatki. Resztę zretuszuje barwa światła.

Jeśli zastanawiasz się jakie oświetlenie zastosować w pokoju dziecka, kilka porad możesz znaleźć w artykule: Najlepsze pomysły na oświetlenie pokoju dziecięcego.

 

Autor:

Jaromin Musiał