Jakie ledy do Akwarium?
Oświetlenie led do akwarium to wyzwanie dla każdego miłośnika akwarystyki. Dobrze podświetlone akwarium przyciąga wzrok i pozwala ciszyć się wspaniałym widokiem podwodnego świata. Oczywiście jeśli chodzi o rodzaj oświetlenia to jedynym słusznym wyborem będzie oświetlenie w technologii LED. Ten wybór podyktowany jest wielorakimi możliwościami aranżacji świetlnej (o tym w dalszej części poradnika) oraz oszczędnością energii elektrycznej. nie bez znaczenia jest również fakt, że ledy są po prostu bardziej trwałym i niezawodnym źródłem światła.
Oświetlenie akwarium led jest również niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin, które podobnie jak rośliny lądowe potrzebują światła. Efektem ubocznym zastosowania roślin w akwarium jest fakt iż w akwarium będzie więcej tlenu.
Jeśli nie posiadasz roślin w swoim akwarium polecamy również jego doświetlenie dla efektu wizualnego, jednak oświetlenie w tym przypadku nie musi być aż tak intensywne.
Jak dobrać oświetlenie LED do Akwarium - zasady ogólne
Jeśli chodzi o ogólne zasady doboru oświetlenia led do akwarium to ze względu na narażenie na wilgoć polecamy zastosować oprawy w klasie szczelności co najmniej IP45. Ważnym elementem przy projektowaniu oświetlenia akwarium jest również zapewnienie odpowiedniego odprowadzenia ciepła od źródła światła led. Odprowadzenie ciepła przedłuży nam żywotność lampy led do akwarium. Oczywiście rozpatrujemy tutaj przypadek, że lampa będzie znajdować się poza akwarium. Gdybyśmy jednak chcieli włożyć oprawę do środka akwarium i zanurzyć ją w wodzie to klasa szczelności takiej lampy musi wynosić powyżej 68 - IP68 a nawet więcej.
Jakie oświetlenie led do akwarium - propozycje
- Paski led
![]() |
Paski led to chyba najbardziej uniwersalne i najprostsze rozwiązanie oświetlenia akwarium. Pamiętać należy jedynie o doborze pasków z klasą szczelności IP65. Warto tutaj wziąć pod uwagę paski led RGB które możemy sterować za pomocą pilota. możemy wtedy ustawiać sekwencje kolorów które będą się zmieniać w określonym czasie. Pamiętajmy jednak, że nagłe skokowe i częste zmiany barwy światła nie będzie dobrze służyło rybom i lepszym rozwiązaniem będzie zmiana światła na dzienne i nocne.
W przypadku doboru paska led do akwarium należy pamiętać tylko o właściwym doborze zasilacza (zawsze warto dla bezpieczeństwa wziąć troszkę większy zasilacz niż wynika to z wyliczeń).
Sprawdź ofertę na Taśmy LED
- Pasek led na baterię
![]() |
Inną ciekawą opcją oświetlenia akwarium jest zastosowanie paska led na baterię. Taki pasek ma długość 60 cm lub 100 cm. Jego zastosowanie jest zasadne tylko w przypadku, gdy nie mamy dostępu do gniazdka elektrycznego .
- Oświetlenie podszafkowe jako oświetlenie akwarium
![]() |
Świetną opcją oświetlenia akwarium jest oświetlenie podszafkowe LED. Mimo, że IP tego oświetlenia wynosi przeważnie 20 - IP20 to jednak można go tak zamontować, aby ta oprawa nie miała styczności z wodą (np. na półce nad akwarium). Zaletą tego oświetlenia jest to, że możemy bezpośrednio podłączyć je do gniazdka 230V bez konieczności zastosowania zasilacza.
Sprawdź ofertę na Oświetlenie meblowe LED
Jaka barwa światła do akwarium?
Przeważnie do większości akwariów idealną barwą światła będzie barwa zimna - 6000K lub neutralna 4000K, jedynie w przypadku akwariów z biotopem czarnych wód polecamy ciepłą barwę światła o wartości około 3000K.
Autor: ikarto.pl