Strona główna Blog oświetleniowy Poradnik Jak Oświetlić Ogród?
2019-05-23

Poradnik Jak Oświetlić Ogród?

Lampy Ogrodowe, czyli jak podejść do oświetlenia ogrodu?

Najpierw zaplanuj instalację oświetlenia ogrodowego

W ogrodzie podobnie jak przy budowie domu warto przed jego zagospodarowaniem przemyśleć  jak będzie wyglądać oświetlenie ogrodowe. Ponieważ potem może być już za późno na doprowadzenie kabli do odpowiednich punktów świetlnych. Warto na początku rozrysować sobie plan ogrodu wraz ze ścieżkami i nasadzeniami aby wcześniej wiedzieć gdzie poprowadzić oświetlenie. Rekomendujemy by podczas planowania ogrodu skorzystać z porady architekta krajobrazu ponieważ pozwoli nam to uniknąć wielu błędów.

Prąd do ogrodu zazwyczaj podciągamy z budynku i trzeba to zrobić przed zasianiem trawnika czy położeniem kostki lub płyt nawierzchniowych.

Warto też już na samym początku zastanowić się, czy będziemy oświetlać ogród pod napięciem 230V czy 12V. Należy przy tym mieć na uwadze, iż przy zasilaniu napięciem 230V nie musimy się ograniczać co do ilości lamp w ogrodzie, co ma miejsce przy lampach zasilanych napięciem 12V lub 24V.

Dobierz lampy ogrodowe

Lampy ogrodowe dobieramy odpowiednio do stylu (architektury) budynku oraz ogrodu. Do nowoczesnych budynków dobieramy raczej proste lampy.

Do budynków klasycznych czy dworków dobierzmy oświetlenie nawiązujące do jego stylu tak, by podkreślało architekturę budynku i wpisywało się w klimat całego ogrodu.

Kilka pomysłów i inspiracji

Elewację budynku czy podświetlenie tarasu możemy zrealizować za pomocą dogruntowych lamp najazdowych.

lampa najazdowa dogruntowa lampa najazdowa dogruntowa okrągła lampa najazdowa dogruntowa kwadratowa lampa najazdowa dogruntowa okrągła


Aby uwydatnić oczka wodne czy drzewa, które są naszą dumą warto skierować na nie wbijany reflektor ogrodowy ze szpikulcem.

wbijany reflektor ogrodowy


Jeśli nie mamy podciągniętego prądu pod akwen możemy skorzystać  z solarnych reflektorów ogrodowych, które dają wystarczająco dużo światła do podświetlenia akwenu i są rozwiązaniem bardzo ekonomicznym w dłuższej perspektywie.

Reflektor Ogrodowy Solarny


Pamiętaj, że drzewa możemy oświetlić nie tylko w ciepłych miesiącach ale również zimą.

Chcąc wprowadzić odrobinę romantyzmu w ogrodzie zastosuj do oświetlenia ścieżek słupki lub latarnie ogrodowe. Dostępne są one w wersjach retro lub w bardziej nowoczesnym designie.

Lampa Ogrodowa Stojąca Lampa Ogrodowa Stojąca Lampa Ogrodowa Stojąca Lampa Ogrodowa Stojąca Lampa Ogrodowa Stojąca Lampa Ogrodowa Stojąca
Nowoczesna Lampa Ogrodowa Stojąca Nowoczesna Lampa Ogrodowa Stojąca Nowoczesna Lampa Ogrodowa Stojąca Nowoczesna Lampa Ogrodowa Stojąca Nowoczesna Lampa Ogrodowa Stojąca Nowoczesna Lampa Ogrodowa Stojąca


Miłośnicy efektownych rozwiązań mogą zastanowić się nad oświetleniem ogrodowym w kształcie świecących kul  imitujących marmur do których można włożyć żarówki LED o dowolnej barwie światła lub wręcz żarówki RGB, którymi z pilota możemy sterować barwą światła i w zależności od potrzeby uzyskać pożądany efekt.

Kule ogrodowe

 

Podsumowując, jeśli chodzi o oświetlenie ogrodowe jest bardzo wiele dostępnych rozwiązań i możliwości. Ważne by trzymać się określonego planu i stylu by wszystko tworzyło jedną harmonijną całość. Na pewno warto poświęcić trochę czasu i pieniędzy na urządzenie i aranżację świetlną w ogrodzie, bo efekt zwróci się nam w postaci radości jaką dostarczy nam przebywanie w tej przestrzeni i odpoczynku naszego i naszych gości.