Żarówki LED

Żarówki żarnikowe powoli odchodzą w zapomnienie, a w ich miejsce z powodzeniem są stosowane rozwiązania LED. Nie ulega wątpliwości, że żarówki ledowe znajdują szerokie zastosowanie. Można ich z powodzeniem używać w domu, biurze, obiektach przemysłowych oraz obiektach użyteczności publicznej i sakralnych.

Aktywne filtry

Żarówki LED są energooszczędne i ekologiczne, a dzięki technologii LED możemy uzyskać różną temperaturę barwową światła (od ciepłej ~3000K poprzez neutralną ~4000K do zimnej ~6000K) i tak dobrać barwę światła, by idealnie pasowała do danego pomieszczenia. Żarówki LED są wydajne oraz mają dużo większą żywotność od tradycyjnych żarówek, jednak należy zwracać uwagę, by kupować je z pewnego źródła, bo tylko wtedy mamy gwarancję, że spełniają wszystkie wymagane normy i są bezpieczne w użytkowaniu.

Dowiedz się więcej o produktach tego rodzaju. Jakie żarówki LED wybrać do domu, a jakie będą odpowiednie do oświetlenia dużych pomieszczeń biurowych?

Co to jest żarówka LED?

Po raz pierwszy żarówki ledowe pojawiły się na rynku w 1994 roku. Jednak musiało minąć wiele lat, by mogły zostać rozpowszechnione w takim zakresie jak obecnie. Co ciekawe, określenie żarówki mianem ledowej jest nadużyciem, choć przyjętym od lat i wykorzystywanym w praktyce. Oświetlenie LED bazuje na diodach elektroluminescencyjnych. Diody te emitują białe światło na kilka sposobów, np. poprzez pokrycie luminoforami źródła niebieskiego światła czy mieszając ze sobą światło o barwie niebieskiej, czerwonej i zielonej.

Rodzaje gwintów żarówek LED

Gwint i jego rodzaj to jedno z głównych kryteriów doboru żarówek LED. Najpopularniejsze z nich są wyposażone w gwinty:

Żarówki LED E14 oraz E27 są szeroko rozpowszechnione i działają z napięciem 230 V. Określane są one mianem produktów o „małym gwincie” (E14) lub „dużym gwincie” (E27). Natomiast żarówki LED GU10 mają mocowanie bagnetowe, czyli dwa oddalone od siebie o 10 mm piny, które są wkładane do otworów gwintowych. Można wówczas mówić o „halogenach LED” czy żarówkach halogenowych LED.

Moc żarówek LED

Istotnym czynnikiem wyboru żarówek LED jest ich moc. W przypadku produktów wolframowych doskonale wiedzieliśmy, jaką moc będzie miało światło żarówki 100 W. Natomiast moc LED-ów zawsze jest mniejsza od mocy tradycyjnych źródeł oświetlenia, ale nie oznacza to, że produkt będzie świecił słabiej. Na przykład 100-watowa żarówka wolframowa odpowiada żarówce LED o mocy zaledwie 15 W.

Na opakowaniu żarówek LED znajduje się nie tylko moc podawana w watach, ale i strumień świetlny określany w lumenach. Parametr ten mówi o ostatecznej efektywności świetlnej oświetlenia LED. Moc oraz rodzaj użytych diod LED wpływa na wartość strumienia świetlnego. Moc w watach rzędu 100 W odpowiada 1521 lumenom.

Barwa światła LED

Barwa światła żarówek LED decyduje o ich wyborze oraz dopasowaniu do indywidualnych potrzeb kupującego. Jest wyrażana w kelwinach i może być to barwa naturalna, dzienna, zimna lub ciepła.

Propozycja doboru barwy światła w zależności od pomieszczenia wygląda następująco:

  • Barwa ciepła (3000K) – najczęściej wybierana do domu czy mieszkania. Świetnie sprawdza się w salonie, sypialni, pokojach dziecięcych, nadaje się do czytania, nie męczy oczu.
  • Barwa neutralna (4000K) – zalecana do pomieszczeń takich jak magazyny, hale produkcyjne, warsztaty. W domu taka barwa najlepiej sprawdzi się w kuchni, łazience lub spiżarni. Neutralna najlepiej oddaje rzeczywiste kolory.
  • Barwa zimna (6000K) – barwę zimną stosujemy jako element dekoracyjny lub w pomieszczeniach takich jak garaż czy warsztat. Nadaje się również na zewnątrz budynku i można ją stosować na placach, podjazdach, parkingach itp. Nie zalecamy stosowania tej barwy w domu, ponieważ „ochładza” jego atmosferę.

Zalety żarówek LED – czyli dlaczego warto się na nie zdecydować?

Podstawową zaletą żarówek LED jest ich energooszczędność, ale nie tylko. Takie oświetlenie będzie działało długo i bezawaryjnie. Energia dostarczana do ledów zamienia się przede wszystkim w światło, dlatego lampy się nie nagrzewają, tylko nieznacznie zwiększają swoją temperaturę w trakcie działania. Możesz wybierać spośród wielu różnych propozycji oświetlenia LED w dowolnym kolorze i o dowolnie wybranej temperaturze barwowej.

Dla ekologów i wszystkich osób zainteresowanych tym, by na co dzień przyczyniać się do ochrony środowiska naturalnego, ważną informacją będzie to, że lampy LED są przyjazne dla natury, a przynajmniej bardziej przyjazne dla niej w porównaniu ze wszystkimi innymi źródłami światła. Wszystko dlatego, że LED-y działają znacznie dłużej, a przy tym zużywają mniej energii.

Jakie oszczędności generują diody LED?

Nie ulega wątpliwości, że żarówki LED są energooszczędne. Ta cecha wynika z ich czasu działania, ilości energii, jakiej wymagają do zasilania, oraz tego, jaka ilość pobieranego prądu jest zamieniana na światło, a nie na ciepło. O ile zwykła żarówka zapewnia około 10 tys. godzin pracy, o tyle żarówki LED działają nawet 6 razy dłużej.

Czy żarówki LED można ściemniać?

Niektóre żarówki LED zostały przystosowane przez producentów do ściemniania. Jeśli jednak w specyfikacji produktu nie ma informacji o takiej funkcji, to nie należy jej wymuszać.

Gdzie można używać żarówek LED?

Żarówki LED mają bardzo szerokie zastosowanie. Właściwie możesz ich używać w większości pomieszczeń – zarówno suchych, jak i narażonych na oddziaływanie wilgoci – ale w ich przypadku zadbaj o zakup szczelnych opraw IP54. Na zewnątrz również się one sprawdzą, a tam, gdzie lampy LED będą narażone na działanie wody padającej np. z dachu czy bezpośrednio wody opadowej, kup lepiej zabezpieczone oprawy IP65. Do mocowania w podłożu nadają się żarówki LED w szczelnych oprawach IP67.

Nie ma przy tym znaczenia, czy korzystasz z oświetlenia LED tylko okazjonalnie, np. w toaletach, czy w dłuższych okresach, np. w salonie.

Jak długo świecą żarówki LED?

Szacuje się, że trwałość lamp LED może sięgać 100 000 godzin, co przekłada się na ponad 11 lat nieprzerwanego świecenia. Niemniej żarówki LED, którymi zastąpisz żarówki wolframowe lub świetlówki kompaktowe, zwykle mają trwałość około 30 000 godzin, a oprawy oświetleniowe z modułami LED – nawet 50 000 godzin i więcej.

Gdzie wyrzucać żarówki LED?

Żarówki LED nie można wyrzucać bezpośrednio do kosza, bez względu na to, czy są to odpady zmieszane, czy np. metal i plastik. Bez problemu oraz bez narażania się na negatywne konsekwencje warto umieścić je w pojemnikach na elektrośmieci czy zostawiać w sklepach, które dają taką możliwość.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć