INFOLINIA 531 777 377
REKLAMACJE 531 777 477
0 szt
0.00 zł
Strona główna Blog oświetleniowy Jakie lampy na skośny sufit?
2020-07-08

Jakie lampy na skośny sufit?

Lampy w aranżacji domowej

 

Wybór odpowiednich lamp na skośny sufit oraz aranżacja takiego pomieszczenia, może okazać się dla niejednej osoby dość kłopotliwą sprawą.

Jeśli jesteś właśnie w trakcie szukania informacji, w jaki sposób oświetlić skośny sufit, to w tym artykule postaram się podać kilka pomysłów i wskazówek na ten temat.

Zaczynajmy!

 

Ważne czynniki

Lampy w aranżacji domowej

 

Jaka lampa na skośny sufit nada się idealnie? Odpowiedź nie jest niestety jednoznaczna i składa się na nią wiele ważnych czynników m.in:

  • wysokość i stromość sufitu oraz wielkość pomieszczenia,

  • rodzaj wykończenia (stare lub nowoczesne),

  • rodzaj pomieszczenia (czy to ma być kuchnia, pokój etc.),

Wszystkie powyższe czynniki mają wpływ na ostateczny wybór lamp na skośny sufit. Całkiem inne oświetlenie będzie pasować do pomieszczenia kuchennego z wysokim sufitem, a całkiem inne do pokoju o starym wykończeniu i niskim suficie.

 

Wysokość i stromość sufitu oraz wielkość pomieszczenia

Lampy w aranżacji domowej

 

W zależności od wysokości i stromości sufitu oraz wielkości pomieszczenia, będziemy decydowali o tym jakich głównych lamp na skośnym suficie użyjemy. Światło centralne jest na tyle ważne, że na jego podstawie będziemy uzupełniać resztę oświetlenia.

Jeśli posiadasz dość wysoki sufit oraz pokój jest co najmniej średniej wielkości, możesz pomyśleć o zastosowaniu żyrandoli lub lamp wiszących. Dzięki tym rodzajom lamp pomieszczenie będzie rozświetlone w miarę jasno i równomiernie. Dodatkowo wiszące lampy, nieco zmniejszą wizualnie wysokość sufitu.

Do pomieszczeń o mniejszym i niższym metrażu, świetną alternatywą przy oświetleniu skośnego sufitu, zamiast żyrandoli mogą okazać się oczka i oprawki halogenowe, lampy podtynkowe lub plafony. Plafony można zamontować zarówno na skośnym suficie jak i na bocznej ścianie. Takie rozwiązanie nie tylko zaoszczędzi sporo miejsca, ale dodatkowo zapewni, że pomieszczenie wyda się optycznie większe.

 

Rodzaj wykończenia

Lampy w aranżacji domowej

 

Kolejną ważnym czynnikiem, przy wyborze lamp na skośny sufit, jest rodzaj wykończenia, od którego zależeć będzie rodzaj oświetlenia oraz światło dodatkowe miejscowe.

Jeśli mamy do czynienia ze starym stylem wykończenia w postaci drewnianych stropów, w ich wnętrzu można zamontować (jako światło główne bądź dodatkowe) oczka halogenowe. Dostępne są one o przeróżnej wielkości i kolorze. Na rynku są też oczka halogenowe ruchome, co daje możliwość regulacji kierunku świecenia światła. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć oczek nawet jeśli sufit nie ma drewnianych stropów. Zaoszczędzi to sporo miejsca, a da to niesamowity efekt.

Ciekawym pomysłem w obu przypadkach może okazać się zastosowanie światła punktowego lub wielopunktowego w postaci reflektorów. Z ich pomocą możemy oświetlić kąty pomieszczenia lub wybrane przez fragmenty ścian.

Skośny sufit można oświetlić także za pomocą światła dodatkowego w postaci kinkietów. Sprawdzą się one na ścianach bocznych do każdego pomieszczenia, niezależnie od wykończenia.

 

Rodzaj pomieszczenia

Lampy w aranżacji domowej

 

Rodzaj pomieszczenia, decydował będzie głównie o użytych lampach dodatkowych miejscowych. Na tym etapie wybierana będzie barwa światła użyta we wnętrzu lub wybranych lampach.

Może się wydawać, że światło dodatkowe jest raczej mało istotne. Jednak nic bardziej mylnego. Jest ono tak samo ważne jak światło główne, czy dekoracyjne. Pełni ono kluczową rolę przy oświetleniu skośnego sufitu.

Ważne jest, aby wybierać takie lampy, dzięki którym poprawimy proporcje wnętrza.

Przykładowo, w przypadku salonu bądź pokoju, będziemy szukali jakiejś lampy stojącej o ciepłej lub lekko ciepłej barwie światła. W tych pomieszczeniach dobrą ideą jest też zamontowanie kinkietów.

W kuchni, skupimy się na oświetleniu miejsc do przygotowania posiłków, za pomocą oczek halogenowych, lub taśm LED. Świetnie do tego pomieszczenia będzie się nadawało światło o barwie neutralnej.

Więcej na temat barw światła w domu oraz jaki mają na nas wpływ, można znaleźć w artykule tutaj.

 

Światło dekoracyjne

Lampy w aranżacji domowej

 

Skośny sufit oświetlimy także dzięki światłu dekoracyjnemu, z jego pomocą możesz stworzyć odpowiednią atmosferę (wybór jest tu naprawdę ogromny), ale również poprawić proporcje pomieszczenia stosując kilka trików.

Aby wizualnie podwyższyć niskie wnętrze oraz oświetlić skośny sufit, lampy ścienne skierowane lub emitujące światło ku górze będą strzałem w dziesiątkę. Światło w ten sposób będzie się odbijało sufitu, co podwyższy pomieszczenie. Zamiennikiem mogą być również lampy stojące, co dokładnie widać na fotografii powyżej.

Odwrotnie ma się rzecz przy zbyt wysokim suficie. W celu obniżenia sufitu, lampy dekoracyjne i miejscowe należy montować niżej, a światło skierować w stronę podłogi.

Jeśli pomieszczenie jest małe, a chcesz je wizualnie poszerzyć pomyśl o zakupie lustra. Umieszczone i oświetlone w odpowiednim miejscu, optycznie poszerzy pomieszczenie.

Ciekawą opcją jest też gwieździste niebo, które sprawdzi się nie tylko w pokoju dziecięcym ale też w salonie lub sypialni.

 

Podsumowanie

Lampy w aranżacji domowej

 

Jak widzisz jest kilka możliwości oświetlenia skośnego sufitu, które zależą od wielu czynników. Nie ma więc tutaj jednoznacznej odpowiedzi z prostą receptą jakiej lampy na skośnym suficie musisz użyć.

Mam nadzieję, że artykuł dostarczył choć kilku wskazówek i pomysłów, reszta zależy już od Ciebie. A jeśli w Twojej głowie zrodził się już jakiś pomysł, to pora go zrealizować :).

 

Autor:

Jaromin Musiał