Oświetlenie tarasu to ważny element, który wpływa na atmosferę i funkcjonalność przestrzeni na świeżym powietrzu. W...
Wyszukiwarka
Najnowsze wpisy z bloga
-
Lampa zewnętrzna sufitowa – Jak wybrać idealne oświetlenie na taras?
-
Kule do ogrodu - Jak wybrać najlepsze oświetlenie dla Twojej przestrzeni?2024-11-11
Marzysz o wyjątkowym oświetleniu swojego ogrodu? Kule do ogrodu to idealne rozwiązanie, by dodać mu blasku i...
-
Reflektor ogrodowy - Najlepsze rozwiązania oświetleniowe dla Twojego ogrodu2024-11-11
Chcesz, aby Twój ogród zachwycał zarówno za dnia, jak i wieczorem? Właściwie dobrane oświetlenie może całkowicie...
-
Lampiony solarne - Jak wybrać idealne oświetlenie na taras i balkon?2024-11-11
Planujesz oświetlić swój taras lub balkon? Lampiony solarne to doskonałe rozwiązanie! Są nie tylko energooszczędne,...
-
Oświetlenie zewnętrzne domu - Jak wybrać?2024-11-11
Oświetlenie zewnętrzne domu to nie tylko kwestia estetyki, ale także bezpieczeństwa i funkcjonalności. W tym artykule...
-
Jakie oświetlenie wybrać do ogrodu?2024-05-24
Czy chcesz, aby Twój ogród nocą prezentował się równie pięknie co za dnia? Odpowiednio dobrane oświetlenie może to...
-
Jak wybrać lampę wisząca?2024-05-24
Zastanawiasz się, jak wybrać odpowiednią lampę wiszącą do Twojego domu? Dobór oświetlenia to klucz do stworzenia...
-
Oświetlenie ścieżek z wykorzystaniem słupków ogrodowych: Estetyka i funkcjonalność2024-05-24
Rozważasz podkreślenie charakteru swojego ogrodu za pomocą eleganckiego i praktycznego rozwiązania, jakim są słupki...
-
Ogrodowe kule świetlne: Nowoczesne i efektowne oświetlenie zewnętrzne2024-05-24
Chcesz wprowadzić do swojego ogrodu elementy oświetleniowe, które zachwycają nie tylko w dzień, ale i po zmierzchu?...
-
Oświetlenie ogrodowe z czujnikiem - na co zwrócić uwagę?2023-01-20
Jeśli odpoczywając w swoim ogrodzie, chcesz czuć się komfortowo, a wchodząc po zmroku do domu bezpiecznie, zainstaluj...
Czy lampy LED są szkodliwe?
Po sieci od czasu do czasu, krążą informacje o szkodliwości lamp LED. Czy informacje, które się pojawiają są prawdziwe? Czy lampy LED są szkodliwe faktycznie, dla nas lub naszych oczu? O tym w dzisiejszym wpisie.
Czy lampa led szkodzi według naukowców?
W celu odpowiedzi na to pytanie, posłużę się wynikami przeprowadzonych badań naukowych sprzed kilku lat, które dowiodły, że światło emitowane z lamp LED, może być przyczyną nieodwracalnego pogorszenia się wzroku, ale prowadzić również do zaburzeń związanych z naszym biorytmem. Od razu uspokajam — dotyczyło to produktów o dość słabej jakości oraz tych nie certyfikowanych, po które może sięgnąć każdy z nas, kierując się wyłącznie oszczędnością.
Na tym można byłoby zakończyć ten wpis, lecz warto znać opinie naukowców na temat czy lampy led są szkodliwe. Dlaczego lepiej unikać takich produktów, i co w nich może być niebezpiecznego.
Niebezpieczeństwa
W produktach niecertyfikowanych lub o dość słabej jakości, jest możliwość spotkania się z:
-
migotaniem,
-
efektem oślepienia,
-
światłem niebieskim,
-
szkodliwymi substancjami.
To właśnie te cztery, z powyższych czynników według naukowców, mówią wyraźnie czy lampa led jest szkodliwa, i czy może mieć niebezpieczny wpływ na nasz wzrok lub zdrowie.
Migotanie lamp led
Pierwszym z czynników, który może mieć zły wpływ na ludzki organizm jest migotanie. Zarówno to widoczne oraz niewidoczne. Migotanie może być przyczyną:
-
zmęczenia lub bólu oczu,
-
problemów z koncentracją,
-
zawrotów i bólów głowy.
Najprostszym sposobem jest wymiana produktu lub wybranie oświetlenia jakiejś lepszej jakości. Jeśli migotanie występuje nadal pomimo wymiany, problem może być po stronie instalacji elektrycznej.
Efekt oślepienia lamp led
Diody LED jak na swój mały rozmiar, potrafią emitować duże ilości światła. Niecertyfikowane produkty mogą mieć w swoich diodach soczewki, które posiadają bardzo wąski kąt świecenia, co podkręca sztucznie ich jasność.
Niestety taki zabieg gwarantuje oślepienie oraz mocne zmęczenie naszego wzroku. Dlatego warto wybierać lampy, które dają rozproszone światło.
Światło niebieskie lamp led
Emisja niebieskiego światła jest często przyczyną użycia złej jakości luminoforu. Luminofor stanowi dużą część kosztów zarówno w procesie produkcji jak i sprzedaży lamp LEDowych.
Użycie taniego luminoforu przełoży się na mniejsze koszty, ale zwiększy przepuszczalność światła niebieskiego, co będzie źle wpływać na nasze fotoreceptory. Długotrwałe narażenie wzroku na takie światło jest przyczyną choroby wzroku, o nazwie AMD.
Szkodliwe substancje
Naukowcy spotkali się również z niebezpiecznymi substancjami (mowa tu o niklu, arsenie, ołowiu czy miedzi), które znaleźli w niemarkowych chińskich produktach. Owe szkodliwe substancje zostały znalezione niebezpośrednio w diodach, a w tworzywie, które stanowiło oprawę oświetlenia.
Szkodliwość lamp UV
Co ze szkodliwością lamp UV, o której jest równie głośno co o szkodliwości lamp LED?
Naukowcy obalili ten mit, ponieważ przeprowadzone badania wykazały, że szkodliwość lamp UV jest znacznie mniejsza niż lamp stosowanych w solariach czy przebywania na słońcu.
Podobnie jak w przypadku LEDów, na rynku jest masa produktów, w różnych wariantach cenowych. Warto wybierać produkty od znanych producentów i omijać takie, które poza ceną, nie oferują niczego więcej. Przed użyciem takiej lampy warto też zapoznać się z instrukcją obsługi i zaleceniami użytkowania od producenta.
Norma UE i aktualny rynek konsumencki
Kwestię związaną z odpowiedzią na pytanie “Czy lampy ledowe są szkodliwe?” mamy już za sobą. Jednak jak ustrzec się przed zakupem takich produktów?
Aktualnie zakupując oświetlenie LED na terenie Unii Europejskiej, raczej nie powinno nas martwić i zaprzątać nam głowy, czy urządzenie jest bezpieczne. Dlaczego?
Ponieważ zanim urządzenie zostanie wprowadzone do obrotu na terenie Europy musi spełnić szereg norm. Potwierdzenie takich norm i dyrektyw na urządzeniu symbolizuje znak CE (Zgodność Europejska).
Wątpliwości w naszej głowie powinny pojawić się, podczas zakupu niecertyfikowanych produktów spoza Europy, a zwłaszcza z Chin. Dlatego kupując oświetlenie LED, warto dokładnie przejrzeć specyfikację i opinie innych użytkowników na temat produktu. Warto też zwrócić uwagę czy produkt posiada znak zgodności europejskiej. Czasem można natknąć się na (prawie) takie same oznakowanie jak CE, a oznaczającym China Export.
Najlepszym więc sposobem, jest unikanie bardzo tanich produktów oraz takich pochodzących od nieznanych producentów. Sprawdzone markowe produkty oraz oświetlenie LED znajdziesz m.in. na naszej stronie elektrosalon.pl
Autor:
Jaromin Musiał
Related posts
-
Nowa REWELACYJNA Lampa Uliczna Street 34W
Wpis w:: Porady Oświetleniowe2018-01-18Aż 170 lumenów z Wata, 5780 lumenów - takie parametry ma najnowaszaCzytaj więcej
-
Płomień zamknięty w żarówce - NOWOŚĆ
Wpis w:: Porady Oświetleniowe2018-07-06Nowość - żarówka z efektem Ognia >>>Czytaj więcej
-
Oświetlenie Szynowe. Zobacz >>
Wpis w:: Porady Oświetleniowe2018-07-18Nowość!!! Oświetlenie szynowe, Szynoprzewody, reflektory, Traki w atrakcyjnych cenach. Na większe inwestycje...Czytaj więcej
-
NOWE Panele LED z systemem DALI
Wpis w:: Porady Oświetleniowe2018-08-02Kliknij i zobacz nowe Panele LED z systemem sterowania DALI >>Czytaj więcej
-
Oświetlenie Szynowe / Tracki
Wpis w:: Porady Oświetleniowe2018-09-24Oświetlenie na szynoprzewodach to nowa propozycja dla Ciebie. Do 5 lat gwarancji, diody marki Citizen. Zobacz >>Czytaj więcej
Zostaw komentarz