Najnowsze wpisy z bloga

Jak dobrać oraz zamontować oświetlenie szynowe i szynoprzewody?

Funkcjonalne oraz stylowe oświetlenie szynowe może służyć zarówno jako źródło światła, jak i niezwykła dekoracja przestrzeni. To coraz popularniejsze rozwiązanie w zakresie aranżacji wnętrz już nie tylko w biurach. Szereg zalet, takich jak wygoda użytkowania, uniwersalny układ czy modny wygląd sprawia, że lampy na szynach sięgają chętnie również właściciele domów i mieszkań. Przygotowaliśmy artykuł, w którym wyjaśnimy, czym jest tego typu oświetlenie, jakie lampy może obejmować oraz jak montować oświetlenie szynowe do sufitu. Podpowiemy także przykładowe aranżacje z wykorzystywaniem opisywanego rozwiązania.


Czym jest oświetlenie szynowe?

Oświetlenie na szynie to – jak sama nazwa wskazuje – rodzaj oświetlenia, które wykorzystuje montowany do sufitu tor nośny do dostarczania energii elektrycznej do poszczególnych lamp. W przypadku innych typów oświetlenia żarówka wkręcona w oprawkę tworzy połączenie elektryczne z lampą. Szyna oświetleniowa działa w podobny sposób, z wyjątkiem tego, że to cała oprawa łączy się z torem nośnym, aby pobierać energię, a nie tylko sama żarówka. Takie rozwiązanie pozwala na dużą elastyczność w rozmieszczeniu poszczególnych punktów, ponieważ światła możesz zazwyczaj przymocować do szyny w dowolnym miejscu na całej jej długości. Nawet po zamontowaniu instalacji nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrany punkt świetlny przenieść w inne miejsce wzdłuż toru, bez konieczności instalowania nowego okablowania ani znajdowania nowych wtyczek elektrycznych.

Nowoczesne lampy na szynach spełnią oczekiwania szerokiego grona osób – możesz z ich pomocą podkreślić ulubione dzieła sztuki, wytyczyć przytulną przestrzeń do czytania, pracy oraz nauki lub stworzyć wygodne miejsce spotkań dla przyjaciół i rodziny. Szyny oświetleniowe są zaprojektowane tak, aby można je było w pełni dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika. Zapewniają jednocześnie więcej kierunkowego, skoncentrowanego światła, niż może zaoferować lampa sufitowa. Mogą być bardzo jasne (i pełnić funkcję głównego źródła światła) lub delikatne, nieco przyciemnione, jedynie akcentując wystrój samego pomieszczenia. Łatwo dopasować je do wielu stylów aranżacji wnętrz. Sam montaż oświetlenia szynowego nie powinien Ci sprawić żadnych problemów – opiszemy go w kolejnych akapitach.

Jakie lampy można dobrać do oświetlenia szynowego?

Lampy szynowe możesz znaleźć w różnych stylach i rodzajach – od dekoracyjnych akcentów po wzory przemysłowe. Z łatwością wybierzesz wariant, który spełni wszystkie Twoje potrzeby w zakresie designu oraz funkcjonalności. Pamiętaj jednak, że zazwyczaj oświetlenie szynowe i wszystkie komponenty z nim związane powinny być kupowane od jednego producenta. Jeśli np. sama szyna będzie marki X, a oprawy marki Y, możesz mieć problem z dopasowaniem do siebie poszczególnych części. Nie wszystkie oprawy oraz tory szynowe są ze sobą kompatybilne.

Duży wybór modeli opraw i lamp to jedna z cech, wyróżniających oświetlenie szynowe. Aranżacje mogą obejmować:

- standardowe lampy wiszące,
- niskonapięciowe halogeny,
- kompaktowe świetlówki,
- plafony,
- reflektory szynowe,
- energooszczędne taśmy LED,
- spoty i oczka.

Dostępne są zarówno popularne oprawy w kształcie tub z zaokrąglonym tyłem, które świetnie współgrają z nowoczesnym designem, jak i obracające się o 180 stopni gimbale z płaską powierzchnię świetlną – znakomity wybór do wnętrz w stylu industrialnym oraz loftowym.

Podobnie jak w przypadku innych lamp sufitowych, oświetlenie szynowe dostępne jest w wielu kolorach, stylach i materiałach. Najpopularniejsze materiały na oprawy oświetleniowe to: metal, tworzywo sztuczne, a także matowe lub przezroczyste szkło. Popularne wykończenia samych szyn obejmują zazwyczaj:

- stal malowaną proszkowo na czarno lub biało,
- szczotkowany nikiel,
- polerowany chrom,
- mosiądz.

U niektórych producentów można również zamawiać lampy na szynach wykonane według indywidualnego projektu. Dobierając tego typu oświetlenie do swojego domu lub mieszkania, postaraj się, aby jego komponenty pasowały stylem i kolorystyką do poszczególnych elementów wyposażenia wnętrza. Na przykład – biel doskonale komponuje się z sufitem w tym kolorze, natomiast czarna lampa na szynie będzie dobrze pasować do mebli z naturalnego drewna.

Gdzie najlepiej montować nowoczesne oświetlenie szynowe?

Uniwersalność to jedna z najważniejszych cech, wyróżniających system szynowy. Oświetlenie tego typu sprawdzi się praktycznie w każdej przestrzeni – od biurowych pomieszczeń z wysokim sufitem, przez ciasne korytarze i łazienki w mieszkaniach, aż po salon i kuchnię w domu. Doskonale prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zainstalować je również w klasycznych aranżacjach – bez problemu znajdziesz odpowiadające takiej stylistyce reflektory szynowe. Lampa na szynie może również pełnić kilka funkcji – podkreślać konkretny punkt w przestrzeni firmowej i mieszkalnej (np. stanowisko robocze, kącik relaksu, dzieło sztuki itp.) lub odpowiadać za ogólne oświetlenie wnętrza. Co więcej, oświetlenie szynowe sprawdzi się nie tylko na sufitach. Kompaktowe szyny możesz również montować np. w dużych szafach, ustawiając oprawy nad poszczególnymi półkami czy miejscem na wieszaki.

Jak zamontować oświetlenie szynowe?

Montaż oświetlenia szynowego nie jest skomplikowany. Odpowiednio planując działania i posiadając wszystkie niezbędne komponenty, praca nie powinna zająć Ci dłużej niż jeden dzień. Jednak jeszcze przed zakupem odpowiedniego zestawu lub poszczególnych elementów oświetlenia szynowego, określ, gdzie chcesz zainstalować lampy, jaka ma być ich rola, zlokalizuj miejsce podłączenia do źródła zasilania, zmierz długość potrzebnego szynoprzewodu i zdecyduj, jak przymocujesz szyny do sufitu. W tej ostatniej kwestii masz do wyboru zazwyczaj trzy rozwiązania:

1. Montaż natynkowy

Najpopularniejsza i najłatwiejsza do wykonania opcja. W tym przypadku każdy szynoprzewód powinien posiadać otwory, przez które można wkręcić śruby w kołki montażowe. Wystarczy, że po przymierzeniu szynoprzewodu na suficie zaznaczysz punkty, w których powinny znaleźć się wkręty, a następnie wywiercisz otwory i umieścisz w nich kołki rozporowe. Po tym wystarczy już tylko przyłożyć szynę do otworów, dokręcając wkręty.

2. Montaż podtynkowy

To rozwiązanie nie różni się bardzo od montażu natynkowego, wymaga jednak zastosowania innego rodzaju szyn – instaluje się je nie do podwieszonego sufitu, a do stropu nad nim. Szynoprzewód jest tak skonstruowany, by nie wystawać z sufitu. Wkręca się go w odpowiednio przygotowaną krawędź.

3. Montaż podwieszony

Dzięki tej metodzie możesz stworzyć bardzo efektownie wyglądający szynoprzewód. Montaż nie jest trudny, ale wymaga zastosowania specjalnych linek do zawieszenia szyny. Nie będzie ona przylegać do sufitu, więc musi być odpowiednio sztywna. Metoda ta sprawdza się dobrze w dużych, wysokich pomieszczeniach – między szyną a sufitem jest wolna przestrzeń.

Pamiętaj, by przed rozpoczęciem prac odłączyć w odpowiednim miejscu prąd. Jeśli nie kupujesz gotowego zestawu, upewnij się, że rodzaje opraw i lamp, które chcesz zamontować, pasują do wybranej szyny. Zwróć uwagę na zasilanie szynoprzewodu. To komponent, który należy rozkręcić i wpiąć w niego przewody z sieci w domu lub firmie. Umieszczając zasilanie w szynie, podaje się napięcie na cały tor z lampami. Sprawdź, czy na pewno rozpoczynasz montaż zasilania szynoprzewodu od odpowiedniej strony – występują wersje lewe, prawe lub środkowe, nazywane też przelotowym.

Oświetlenie na szynie jednofazowe czy trójfazowe – czym się różnią?

Podczas poszukiwania odpowiedniego zestawu lamp na szynach na pewno staniesz przed koniecznością dokonania wyboru między instalacją jednofazową a trójfazową. Systemy te bardzo łatwo rozróżnić. Wariant jednofazowy sprawia, że wszystkie źródła światła na danej szynie będą zawsze włączane lub wyłączane razem.

Szyna trójfazowa daje natomiast więcej opcji. Ma trzy fazy, które możesz oddzielnie podłączyć do przewodu zerowego i dzięki temu stworzyć trzy różne obwody w ramach jednego systemu. Każdy z nich włącza się i wyłącza osobno. Możesz więc swobodnie kontrolować działanie lamp na określonej linii. To rozwiązanie popularne np. w salonach z aneksem kuchennym, gdzie jedna faza odpowiada za oświetlenie np. blatu kuchennego czy wyspy, a druga za główne światło nad przestrzenią wypoczynkową.

Kompozycje oświetlenia szynowego – przykłady

Lampy szynowe możesz instalować w wielu układach. Wśród najczęściej wykorzystywanych wyróżniamy oświetlenie szynowe w litery L, H i T, w kwadrat lub prostokąt, w łuk czy też w klasyczną linię prostą. Dobrym pomysłem może być np. poprowadzenie prostej ścieżki wzdłuż sufitu w korytarzu i skierowanie opraw na dzieła sztuki na każdej ze ścian. Lampy na szynie bez problemu dostosujesz również tak, aby pasowały do Twojej kuchni. Konfiguracja w kształcie litery U może pozwolić na umieszczenie światła dokładnie tam, gdzie jest to potrzebne – nad wyspą lub na blatach. Uważaj jedynie, aby lampy nie przeszkadzały w działaniu drzwi, szafek lub innych ruchomych elementów pomieszczenia.

Oświetlenie szynowe, dzięki szerokiej gamie łączników, szyn oraz opraw pozwala dopasować ten system do każdej przestrzeni i stworzyć wnętrze, które jest nie tylko doskonale oświetlone, ale także znakomicie się prezentuje.

 

 

Zobacz oświetlenie szynowe w elektrosalon.pl >>

 

 

Zostaw komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć