Oświetlenie tarasu to ważny element, który wpływa na atmosferę i funkcjonalność przestrzeni na świeżym powietrzu. W...
Wyszukiwarka
Najnowsze wpisy z bloga
-
Lampa zewnętrzna sufitowa – Jak wybrać idealne oświetlenie na taras?
-
Kule do ogrodu - Jak wybrać najlepsze oświetlenie dla Twojej przestrzeni?2024-11-11
Marzysz o wyjątkowym oświetleniu swojego ogrodu? Kule do ogrodu to idealne rozwiązanie, by dodać mu blasku i...
-
Reflektor ogrodowy - Najlepsze rozwiązania oświetleniowe dla Twojego ogrodu2024-11-11
Chcesz, aby Twój ogród zachwycał zarówno za dnia, jak i wieczorem? Właściwie dobrane oświetlenie może całkowicie...
-
Lampiony solarne - Jak wybrać idealne oświetlenie na taras i balkon?2024-11-11
Planujesz oświetlić swój taras lub balkon? Lampiony solarne to doskonałe rozwiązanie! Są nie tylko energooszczędne,...
-
Oświetlenie zewnętrzne domu - Jak wybrać?2024-11-11
Oświetlenie zewnętrzne domu to nie tylko kwestia estetyki, ale także bezpieczeństwa i funkcjonalności. W tym artykule...
-
Jakie oświetlenie wybrać do ogrodu?2024-05-24
Czy chcesz, aby Twój ogród nocą prezentował się równie pięknie co za dnia? Odpowiednio dobrane oświetlenie może to...
-
Jak wybrać lampę wisząca?2024-05-24
Zastanawiasz się, jak wybrać odpowiednią lampę wiszącą do Twojego domu? Dobór oświetlenia to klucz do stworzenia...
-
Oświetlenie ścieżek z wykorzystaniem słupków ogrodowych: Estetyka i funkcjonalność2024-05-24
Rozważasz podkreślenie charakteru swojego ogrodu za pomocą eleganckiego i praktycznego rozwiązania, jakim są słupki...
-
Ogrodowe kule świetlne: Nowoczesne i efektowne oświetlenie zewnętrzne2024-05-24
Chcesz wprowadzić do swojego ogrodu elementy oświetleniowe, które zachwycają nie tylko w dzień, ale i po zmierzchu?...
-
Oświetlenie ogrodowe z czujnikiem - na co zwrócić uwagę?2023-01-20
Jeśli odpoczywając w swoim ogrodzie, chcesz czuć się komfortowo, a wchodząc po zmroku do domu bezpiecznie, zainstaluj...
Jak podłączyć oświetlenie w podbitce dachowej?
Oświetlenie w podbitce dachowej to już nie taki nowy, ale wciąż gorący trend w projektowaniu i wykończeniu elewacji domów. Poprawia estetykę budynku, pozwala podkreślić jego poszczególne elementy, a także zwiększa bezpieczeństwo. Montaż tego typu oświetlenia warto zaplanować jeszcze na etapie samego projektowania budynku – wtedy zyskuje się najwięcej swobody w kwestii doboru lamp czy ich układu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by takie rozwiązanie zaimplementować w już gotowym domu. Podpowiadamy jak zrobić oświetlenie w podbitce dachu, które świetnie się prezentuje i służy przez długie lata.
Co to jest podbitka dachowa?
Na początku warto wyjaśnić, czym w ogóle jest opisywana podbitka dachowa, w której mają znaleźć się lampy. Podbitka to odsłonięty element wykończeniowy pod okapem dachu. Często, aby ją zobaczyć, trzeba zbliżyć się do budynku – od frontu osłania ją zazwyczaj maskownica. Podbitka ma zwykle ten sam wzór i kolor, co elewacja domu. Wykonuje się ją z różnych materiałów – w Polsce najpopularniejsze jest drewno, ale można spotkać również podbitki aluminiowe czy winylowe. Coraz częściej uzupełnia się je oświetleniem.
Podbitka ma zarówno funkcję estetyczną (bez niej dom może wyglądać na niedokończony), jak i izolacyjną – chroni przed wilgocią oraz zanieczyszczeniami. Ponadto, dobrze wykonana będzie odprowadzać ciepło z poddasza w gorące letnie dni, a także blokować dostęp do newralgicznych przestrzeni dachowych owadom czy małym ptakom.
Jak podłączyć oświetlenie w podbitce?
Montaż oświetlenia zewnętrznego domu w podbitce nie jest skomplikowanym zadaniem. A sprawa jest jeszcze łatwiejsza, gdy – jak wspominaliśmy na początku – pomyślisz o niej przed założeniem podbitki, na etapie wykończenia budynku. Wtedy wygodnie poprowadzisz przewody i umieścisz lampy w podbitce. Zacznij jednak od upewnienia się, że środowisko pracy jest bezpieczne – wyłącz przepływ prądu w odpowiednich miejscach.
Pierwszy krok to decyzja związana z wyborem napięcia całej instalacji, a także rodzaju i liczby punktów świetlnych. W przypadku napięcia dostępne są dwie opcje – sieciowe (230 V) oraz niskie (12 lub 24 V). Pierwsze rozwiązanie będzie dobre w przypadku większych instalacji, obejmujących dużą liczbę mocno świecących lamp. Natomiast drugi wariant jest bezpieczniejszy, ale wymaga takiej instalacji transformatora, by był on dobrze chroniony przed wpływem czynników atmosferycznych.
Wybór, jakiego rodzaju oświetlenie domu w podbitce wybrać, opiszemy w kolejnych akapitach. Skupmy się jeszcze na samym montażu. Kolejnym krokiem będzie zaznaczenie miejsc, w których znajdą się punkty świetlne i wycięcie odpowiednich otworów na oświetlenie w podbitce. Odległości pomiędzy poszczególnymi lampami są zależne od Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli cała instalacja ma pełnić przede wszystkim funkcję użytkową (np. oświetlać wjazd do garażu, wejście do domu, taras), zadbaj, by w tych miejscach znalazła się większa liczba lamp, niż na bocznych ścianach budynku. Nowoczesne oświetlenie podbitki często jest montowane również punktowo nad oknami.
Po wycięciu w określonych wcześniej panelach otworów o wielkości, odpowiadającej wybranym lampom, możesz rozpocząć montowanie instalacji w podbitce. Poszczególne punkty świetle należy połączyć z rozprowadzonym wcześniej przewodem, a ten z kolei podłączyć do transformatora (niskie napięcie) lub sieci zabezpieczonej zapasowym wyłącznikiem różnicowoprądowym (wysokie napięcie). Jeśli chcesz, by instalacja włączała się o określonej godzinie – np. wraz z zachodem słońca – wykorzystaj programator astronomiczny, który automatycznie włączy światło o zmierzchu. Po zakończeniu prac przywróć zasilanie i sprawdź, jak działa oświetlenie dachu wokół domu.
Jakie lampy do oświetlenia dachowego?
Wiesz już jak zamontować lampki pod dachem. Wróćmy na chwilę do tego, jaki rodzaj oświetlenia warto wybrać. W tym przypadku najpopularniejsze są trzy warianty. Pierwszy z nich to halogeny w podbitce. Trzeba jednak pamiętać, by były to modele o odpowiedniej szczelności i odporności na działanie warunków atmosferycznych. Dają one dość silne światło, więc najlepiej będą pasowały do większych budynków. Halogeny zewnętrzne do podbitki nie powinny być również rozmieszczone zbyt gęsto.
Drugą opcją jest taśma LED w podbitce. Daje ona bardzo estetyczny efekt i równomiernie rozprowadza światło. Jej dużą zaletą jest szerokie spektrum kolorów dostępnych na rynku – łatwo dopasować barwę oświetlenia podbitki do np. elewacji czy stolarki okiennej. Trzeba jednak podkreślić, że intensywność światła będzie w tym przypadku słabsza, niż z wykorzystaniem halogenów.
Możesz również postawić na klasyczne lampy do podbitki w kształcie oczek lub kwadratów. Zwróć jednak uwagę, by znajdowały się one w hermetycznych oprawach oraz miały skupiony, wąski i tym samym dłuższy strumień światła od np. zwykłych lamp LED.
Jakie IP do lamp w podbitce dachowej wybrać?
Wspominaliśmy kilkukrotnie, że oświetlenie zewnętrzne domu w podbitce powinno charakteryzować się odpowiednią jakością materiałów i szczelnością. Poszczególne komponenty takiej instalacji muszą być dobrze zabezpieczone przed wilgocią, wahaniami temperatur, a także wpływem warunków atmosferycznych. Należy unikać lamp, które się mocno nagrzewają – mogą one uszkodzić podbitkę, zwłaszcza jeśli ta wykonana jest z drewna. Oświetlenie musi również spełniać odpowiednie klasy szczelności IP. Do podbitki nadają się oprawy z minimum:
- IP44 – ochrona przed ciałami o wielkości ponad 1 mm (cienkie narzędzie, przewód, owady) i przed deszczem,
- IP54 – ochrona przed wnikaniem pyłu w ilościach niezakłócających pracy urządzenia i przed deszczem,
- IP65 – całkowita ochrona przed wnikaniem pyłu i strumieniem wody z dowolnego kierunku.
Zwróć również uwagę na jakość przewodów oraz transformatora, jeśli będziesz wykorzystywać go w swojej instalacji. Dobrze dobrane, a także wykonane ze starannością oświetlenie w podbitce posłuży Ci w doskonałym stanie przez długie lata. Będzie ozdabiać elewację budynku, podkreślać jego architekturę, podnosić bezpieczeństwo mieszkańców oraz komfort użytkowania przydomowych przestrzeni.
Zobacz oświetlenie podbitki dachowej w elektrosalon.pl >>
Related posts
-
Nowa REWELACYJNA Lampa Uliczna Street 34W
Wpis w:: Porady Oświetleniowe2018-01-18Aż 170 lumenów z Wata, 5780 lumenów - takie parametry ma najnowaszaCzytaj więcej
-
Płomień zamknięty w żarówce - NOWOŚĆ
Wpis w:: Porady Oświetleniowe2018-07-06Nowość - żarówka z efektem Ognia >>>Czytaj więcej
-
Oświetlenie Szynowe. Zobacz >>
Wpis w:: Porady Oświetleniowe2018-07-18Nowość!!! Oświetlenie szynowe, Szynoprzewody, reflektory, Traki w atrakcyjnych cenach. Na większe inwestycje...Czytaj więcej
-
NOWE Panele LED z systemem DALI
Wpis w:: Porady Oświetleniowe2018-08-02Kliknij i zobacz nowe Panele LED z systemem sterowania DALI >>Czytaj więcej
-
Oświetlenie Szynowe / Tracki
Wpis w:: Porady Oświetleniowe2018-09-24Oświetlenie na szynoprzewodach to nowa propozycja dla Ciebie. Do 5 lat gwarancji, diody marki Citizen. Zobacz >>Czytaj więcej
Zostaw komentarz