Najnowsze wpisy z bloga

Klatka schodowa - jak ją oświetlić?

Choć jej aranżacja zwykle jest bagatelizowana, spośród wszystkich pomieszczeń w domu to właśnie klatka schodowa wymaga najbardziej przemyślanego systemu oświetlenia. Dlaczego? Po schodach często poruszamy się nocą, więc powinno być to maksymalnie bezpieczne - zwłaszcza, jeśli w budynku mieszkają dzieci, osoby starsze czy niepełnosprawne. Jak oświetlić klatkę schodową? Jakie lampy wybrać, żeby były nie tylko funkcjonalne, ale również podkreślały charakter wnętrza? Sprawdź, czytając nasz artykuł. Podpowiadamy, które modele lamp są najbardziej odpowiednie do domów jednorodzinnych, a jakie do bloków. Z poradnika dowiesz się też, jakich błędów powinieneś się wystrzegać, żeby oświetlenie klatki schodowej było praktyczne.

Jak oświetlić klatkę schodową?

Schody, łączące poszczególne piętra domu, pokonujemy przynajmniej kilka razy w ciągu dnia. Choć przestrzeń ta jest przez nas intensywnie użytkowana, jej urządzanie zwykle traktujemy po macoszemu. Niesłusznie, bo to właśnie na schodach zdarza się najwięcej wypadków. Pokonywane w pośpiechu stopnie, wystające krawędzie i niewłaściwie dobrane lampy sprzyjają upadkom i kontuzjom. Odpowiednie oświetlenie to również element dekoracyjny wnętrza - jest to szczególnie ważne na klatce schodowej, która zwykle urządzona jest dość powściągliwie i nie ma w niej wielu ozdób.

Na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając punkty świetlne do takiego pomieszczenia? Przede wszystkim unikaj dużych wiszących lamp, ponieważ utrudnią one domownikom poruszanie się. Nie jest to najlepszy pomysł również z innego powodu: zmiana - znajdującej się zwykle bardzo wysoko - żarówki nie należy do prostych zadań, a przecież dobre oświetlenie musi być funkcjonalne! Lampy na klatkę schodową powinny zapewnić dobrą widoczność, dlatego najlepiej zdecydować się na dość intensywne światło. Pamiętaj jednak, że nie ma ono oślepiać, lecz ułatwiać poruszanie się między poszczególnymi kondygnacjami domu.

Jeśli pomieszczenie łączące piętra budynku nie jest zbyt wysokie, możesz zdecydować się na lampę sufitową. Jej czyszczenie, czy naprawa ewentualnej usterki, nie powinny sprawić Ci problemu. W przypadku wysoko znajdującej się powały, tego typu prace są o wiele trudniejsze do wykonania. Spośród wielu dostępnych modeli lamp na klatkę schodową zdecydowanie lepiej wybrać te z osłoniętymi kloszami, które o łatwiej utrzymać w czystości. Ultraprosty plafon o kwadratowym lub okrągłym kształcie będzie pasował niemal do każdego wnętrza. A jeśli zdecydujesz się na wariant z czujnikiem ruchu, korzystanie z klatki schodowej będzie jeszcze wygodniejsze - zapomnisz o szukaniu włącznika światła po omacku. Co równie ważne, takie lampki to również oszczędność energii elektrycznej.

Kinkiety, LED-y, oczka - lampy na klatkę schodową

Kinikiety to chyba najczęściej wybierany rodzaj oświetlenia na klatkę schodową. Nic w tym dziwnego, bo odpowiednio umiejscowione, rozjaśniają nawet najciemniejsze zakamarki tego pomieszczenia. Na tym nie kończą się zalety ściennych spotów; są nie tylko funkcjonalne, ale również ładnie wyglądają. Wystarczy, że spośród wielu dostępnych modeli wybierzesz te z nietuzinkowymi oprawami, które pasują do stylu, w jakim urządzony jest Twój dom. Do Twojej dyspozycji są lampy boho, rustykalne, loftowe, retro, nowoczesne. Równie praktycznym oraz efektownym rozwiązaniem są panele LED. Dają one jednolite i jasne światło - idealne do oświetlenia schodów. Co ważne, takie lampy są bardzo wydajne, ale nie zużywają dużo energii. Na klatce schodowej warto też umieścić wpuszczane oczka, które nie dość, że dają oryginalny efekt wizualny, to na dodatek równomiernie oświetlają wnętrze. Takie lampy możesz zamontować na kilka sposobów: na ścianie, obok każdego ze schodów, pod lub nad stopniami albo wewnątrz nich.

Oświetlenie klatki schodowej w domu jednorodzinnym

Oświetlenie klatki schodowej w domu najlepiej zaplanuj już wtedy, kiedy projektowana będzie instalacja elektryczna. Zastanów się, jak rozmieścić lampy i który z ich rodzajów wybrać, możesz nawet zdecydować się na konkretne oprawy. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych kosztów podczas wykańczania budynku. Jak wspominaliśmy wyżej, najchętniej stosowanym rozwiązaniem jest oświetlenie ścienne - rozjaśnia ono całe schody, podnosi bezpieczeństwo korzystania z nich, jest dyskretne i efektowne zarazem, a na dodatek praktyczne, bo łatwo zmienić w nim żarówki.

Nie znaczy to jednak, że nie możesz uzupełnić oświetlania o lampy sufitowe. Jeśli będą one umieszczone w centralnym punkcie powału, skutecznie doświetlą wnętrze, a ponadto znacznie uatrakcyjnią jego wygląd. Wystarczy, że zdecydujesz się na oryginalne oprawy lamp. O czym jeszcze warto pamiętać? Wybierz funkcjonalne rozwiązania - oświetlenie klatki schodowej z czujnikiem ruchu to większy komfort i bezpieczeństwo. Takie lampy włączają się same, kiedy ktoś znajduje się przy nich. Istotny jest również czas włączania żarówek - zdecyduj się na te modele, które szybko osiągają maksymalną jasność. Dzięki temu ryzyko ewentualnego wypadku na schodach jest jeszcze mniejsze.

Oświetlenie na klatkę schodową w bloku

Równie ważne, co zaprojektowanie oświetlenia klatki schodowej w domach, jest zaplanowanie go w budynkach wielorodzinnych. Jakie lampy najlepiej zamontować w takich miejscach? Bardzo praktycznym rozwiązaniem są, wspomniane już przez nas, modele LED - oszczędny sposób na oświetlenie nawet bardzo dużych przestrzeni. Co istotne, nie wymagają one wymiany przez długi czas - żarówka tego typu może świecić nawet przez kilkanaście lat! Prócz tego warto zastosować wyłączniki czasowe, które pozwalają zaoszczędzić na zużyciu energii - jeśli użytkownik zapomni zgasić światło, taka lampa wyłączy się sama. Przydają się też czujniki natężenia oświetlenia. Takie urządzenia zapobiegają uruchamianiu się oświetlenia w dzień.

Oświetlenie klatki schodowej - najczęstsze błędy

Jeśli chcesz, żeby oświetlenie na klatkę schodową - czy to w domu, czy w bloku - było funkcjonalne, pamiętaj o stosowaniu się do kilku zasad. Po pierwsze, nie ograniczaj się tylko do lampy sufitowej - daje ona więcej światła, niż jest Ci potrzebne, by przejść z jednej kondygnacji na drugą, a ponadto włączona może irytować innych domowników - zwłaszcza podczas nocnego odpoczynku. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest uzupełnienie oświetlenia o boczne kinkiety, które delikatnie oświetlą schody.

Jeśli nie zdecydujesz się na lampy boczne, pamiętaj o doświetleniu poszczególnych stopni, na przykład za pomocą taśm LED-owych lub oczek. Co ważne, aby były one w pełni funkcjonalne, ich oprawy muszą mieć odpowiednią, płaską konstrukcję. Duże albo wystające elementy mogłyby szybko uszkodzić się, a co gorsza narazić domowników na niebezpieczeństwo.

Na koniec jeszcze jedna kwestia - włączniki światła. Najlepiej zamontuj je na obu kondygnacjach, a jeśli chcesz, żeby korzystanie ze schodów było maksymalnie wygodne, zastanów się również nad instalacją łącznika krzyżowego. Ten umożliwi Ci sterowanie oświetleniem z poziomu półpiętra.

Zostaw komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć