Najnowsze wpisy z bloga

Jak dobrać zasilacz do taśmy LED?

Taśma LED

 

Zakupując taśmę LED, zastanawiamy się jaki zasilacz będzie odpowiedni oraz wystarczający. W tym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę oraz jaki zasilacz do taśmy LED wybrać, aby świeciła jak najdłużej.

 

Kilka podstawowych informacji o taśmie LED

Zalecana długość maksymalna taśmy LED bez użycia wzmacniacza to 5m. Jest to maksymalna odległość zalecana ze względu na występujące spadki napięć, które będą powodować osłabienie wydajności taśmy LED. Aby zwiększyć daną długość zaleca się użycie wzmacniacza, bądź poprowadzenie taśmy w taki sposób, aby nie przekroczyć 5 metrów np:

Taśma Led Schemat

Na rynku, jak i w naszym sklepie, znaleźć można następujące taśmy LED:

 • RGB,

 • Czerwony,

 • Niebieski,

 • Żółty,

 • Zielony,

 • Biały.

Białe taśmy LED dzielą się na:

Kolory Barwowe Taśmy LED

Ze względu na okres gwarancji paski LED dzielimy na:

 • wersję standard z 2-letnią gwarancją,

 • wersje PREMIUM z 5-letnią gwarancją.

 

Co oznacza poniższy zapis nazwy?

Schemat Nazwy Taśmy LED

1. LED TRAMO - nazwa produktu,

2. 300 - ilość diod LED na 5 metrach,

3. 2835 - rodzaj diod, nazwa diody jest odniesieniem do jej rozmiaru 2,8mm x 3,5mm,

4. IP20 - klasa szczelności taśmy,

5. 3000K - temperatura barwowa / kolor jaki emituje taśma,

6. 5m - długość taśmy na rolce.

 

Klasy szczelności taśmy:

ࡑŞU ࡑŞU �ߐŞU `ݐŞU H��ŞU ��ŞU @ ��ŞU rosalon.pl//data/UserFiles/image/artykuly/blog/4n2(1).png" alt="IP65" width="213" height="140" />

IP20

Jest to taśma LED bez wyposażenia ochronnego, znajdująca zastosowanie w miejscach nie narażonych na działanie wilgoci oraz kurzu. Posiada większą efektywność świetlną niż klasa szczelności IP65 ze względu na brak dodatkowych barier dla źródła światła.

 

Jest to taśma posiadająca dodatkową ochronę w postaci izolacji termokurczliwej, umożliwiającej stosowanie produktu na zewnątrz lub w miejscach narażonych na działanie wilgoci i kurzu.

 

Jak przycinać taśmę LED?

Na taśmie co kilka centymetrów zaznaczone są miejsca do przecięcia. Przycinamy taśmę LED wyłącznie w miejscach oznaczeń. W innym przypadku może to doprowadzić do zepsucia całego odcinka taśmy.

 

Co warto wiedzieć wybierając zasilacz do taśmy LED?

Po pierwsze, wybierając zasilacz należy kierować się modelami, których przeznaczenie jest specjalnie dedykowane do taśm LED. Wybór zasilacza, który nie jest skierowany do podłączenia taśmy, może skutkować jej bardzo szybkim zniszczeniem.

Po drugie, należy wiedzieć, że zasilacze LED są dostępne na rynku w dwóch wersjach. W wersjach z napięciem stałym DC 12V i 24V. W tym przypadku należy wybrać produkt dopasowany do reszty zestawu. Jeśli sprzedawca nie zamieścił takiej informacji w specyfikacjach taśmy, najlepiej zapytać się, niż dobierać zasilacz w ciemno.

Po trzecie, to jaki zasilacz do LED kupimy, zależy przede wszystkim od tego jaką moc będzie potrzebowała nasza taśma LED. Dlatego moc zasilacza ma tutaj ogromne znaczenie. Jeśli zasilacz będzie zbyt słaby, to będzie się on przegrzewał, co doprowadzi do szybkiego jego zepsucia.

Po czwarte, nie oszczędzaj. Szukanie najtańszego rozwiązania, nie zwracając uwagi na zapotrzebowanie taśmy LED, po krótkim czasie może skutkować zepsuciem taśmy, zasilacza, bądź co gorsza instalacji elektrycznej.

 

W jaki sposób obliczyć moc potrzebnego zasilacza?

 

Przejdźmy teraz do sposobu na obliczenie mocy, który powie Ci, jaki zasilacz do LED będzie potrzebny do Twojego odcinka taśmy.

Do przeprowadzenia obliczeń będą nam potrzebne dwie rzeczy. Moc znamionowa taśmy na metr oraz długość taśmy jaką chcemy zainstalować. Te dwie rzeczy mnożymy, a następnie wynik mnożymy jeszcze przez 10%.

Dlaczego mnożymy przez 10%? 10% to zapasowa nadwyżka mocy, która zagwarantuje bezpieczniejszą pracę zasilacza.

Dla przykładu użyjemy taśmy LED z naszego sklepu Tramo 300 LED 2835 IP65 3000K 5m PREMIUM. Moc znamionowa taśmy wynosi 7,2 W na metr, długość taśmy to 5 metrów. Wszystko będzie więc obliczane następująco:

(7,2 * 5)*110% = 36 * 110% = 39,6

Zasilacz o mocy minimum 39,6 W, będzie potrzebny do zasilenia tej taśmy. Nie stosujemy tutaj zasilacza o mocy mniejszej od wyliczonej.

W specyfikacji produktu można znaleźć informację, że taśma jest przystosowana do zasilania o napięciu 12V dc. Znając to, wiemy już jak dobrać zasilacz do taśmy LED.

Schemat podłączenia oświetlenia LED do zasilacza

Wiesz jak już wszystko wyliczyć i jaki zasilacz do taśmy LED wybrać. Przejdźmy teraz do poprawnego podłączenia zestawu.

Na początku ważne cztery informacje:

 • Nie łączymy ze sobą zasilaczy, ponieważ nie zwiększy to możliwości podpięcia dłuższego odcinka taśmy LED. Zasilacze mogę być podłączone do gniazdka, ale osobno.

 • Przewody łączymy kolorami,

 • czerwony kolor jest plusowy, czarny minusowy,

 • Istnieją trzy rodzaje zasilaczy:

  • wtyczkowy,

  • modułowy,

  • hermetyczny.

 

W naszym sklepie widnieją następujące zasilacze:

Tabela Zestawienie Zasilaczy do Taśm LED

Jak to wszystko podłączyć?

Zasilacz wtyczkowy:

Schemat

Taj wersja zasilacza posiada wtyczkę, którą wpinamy swobodnie do gniazdka. Zasilacz posiada gniazdo dc, w którym umieszczamy kabelki z taśmy LED. Zasady są proste, czerwony do plusa, czarny do minusa.

Zasilacz modułowy:

Schemat

W tym zasilaczu, przewody łączymy przez przykręcenie ich. Na zasilaczu znajdują się oznaczenia L - fazowy (brązowy) i N - neutralny (niebieski) oraz symbol uziemienia (zielony). Do tych oznaczeń instalujemy przewody 230V. Kabelki od taśmy LED montujemy w sposób: czerwony do plusa, czarny do minusa.

Zasilacz hermetyczny:

Schemat

W tej wersji zasilacza, transformatora wychodzą przewody, które można połączyć z prądem 230V. Przewód brązowy - L (fazowy) i niebieski - N (neutralny).

Czerwony i czarny kabel łączymy z odcinkiem LEDowym. Przewody łączymy za pomocą kostek lub złączek, możemy je również przylutować.

Sterownik:

Schemat

Jeśli do zasilacza chcemy podłączyć sterownik, to do oznaczenie POWER,  montujemy przewody z zasilacza. Po stronie z oznaczeniem z napisem LED podłączamy taśmę LED.

 

Jak łączyć taśmy LED?

Odcinki taśm LED do zasilacza, możemy połączyć ze sobą na dwa sposoby:

 • szeregowo,

 • i równolegle.

Oba warianty są prawidłowe.

Łączenie szeregowe:

Schemat

Aby uniknąć skoków napięcia taśmę podłączamy i zasilamy na początku odcinka co 5 metrów. Skoki napięcia mogę spowodować że taśma będzie świeciła nierównomiernie. Przełoży się to na estetykę podświetlenia.

Łączenie równoległe:

Schemat

Tak jak i w połączeniu szeregowych, tak i tutaj pamiętamy o zasileniu taśmy co pewien odcinek. Tutaj wynosi on 10 metrów. Taśmę LED zasilamy na początku oraz na końcu odcinka.

 

FAQ

Dlaczego nie mogę zasilić więcej niż 5 metrów taśmy?

Wiąże się to ze spadkami napięć występującymi na zbyt długich odcinkach. Będzie to skutkowało przegrzewaniem się taśmy oraz zmniejszeniem efektywności taśmy.

 

Dlaczego należy dodać 10% do mocy zasilacza względem taśmy?

Zapas mocy zasilacza jest potrzebny do zapewnienia optymalnej pracy zasilacza, aby wydłużyć żywotność całego układu.

 

Czy muszę dodawać sterownik do taśmy białej, jeśli będzie ona wyłączana przez wyłącznik?

Nie, sterownik przy taśmie jednokolorowej nie jest wymagany.

 

Czy trzeba montować taśmę tylko na profilu?

Należy zapewnić taśmie jak najlepsze odprowadzenie ciepła, aby taśma LED nie przegrzewała się, a elementy nie uległy szybszej degradacji. Większa temperatura pracy wpływa również na przyspieszony spadek sprawności diod LED.

 

Mam ściemniacz ścienny i nie chcę ściemniać taśmy, co zrobić?

Należy upewnić się, czy zasilacz podłączony do ściemniacza jest zasilaczem ściennym w tej samej technologii. Należy wtedy skontaktować się z producentem zasilacza.

 

Zobacz ofertę na taśmy led >>

Zobacz ofertę na zasilacze >>

Autor:

Jaromin Musiał

 


 

 

Zostaw komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć