Najnowsze wpisy z bloga

Jaki Naświetlacz (halogen) LED wybrać?

1. Co to jest naświetlacz led i jakie są rodzaje naświetlaczy led?

Odpowiedź na to pytanie brzmi następująco: jest to jeden z rodzajów, oświetleniowej oprawy, wykorzystujący diody LED (technologia LED).

Naświetlacze LED, które są konkurencją, dla tradycyjnych lamp halogenowych na żarnik, charakteryzują się właśnie zastąpieniem, klasycznej żarówki (żarnika) przez diodę LED.

Producenci obecnie, oferują nam szeroką skalę mocy naświetlaczy ledowych: 10W, 20W, 30W, 50W, 70W, 100W oraz większe np. 150W czy 180W. Naświetlacze te mogą być przeznaczone do zastosowań domowych oraz profesjonalnych.

&ltࡑŞU ࡑŞU �ߐŞU `ݐŞU H��ŞU ��ŞU @ ��ŞU Naświetlacze LED są znacznie bardziej ekonomiczne” ponieważ zmniejszają pobór prądu, dodatkowy atut to brak oślepienia ze światła dawanego z naświetlaczy.

Jeśli chodzi o podział naświetlaczy to wyróżniamy dwie główne kategorie czyli:

 • naświetlacze led z czujnikiem ruchu
 • oraz te nieposiadające czujnika.

Drugi istotny podział to, ze względu na to jaką barwę światła emitują, wyróżniamy oczywiście trzy:

 • ciepłą,
 • zimną,
 • neutralną
Naświetlacz LED
Naświetlacz Halogen LED 30W z Czujnikiem Ruchu - Barwa Ciepłobiała

2. Gdzie stosujemy naświetlacze LED?

Naświetlacze LED, znajdą zastosowanie zarówno wewnątrz i zewnątrz budynków. Przykładowe miejsca gdzie często znajdziemy naświetlacze LED to:

 • hale produkcyjne,
 • parkingi,
 • ciekawostką jest że często używa się ich w branży reklamowej” przeważnie przy bilbordach.

 

3. Jaki halogen LED na zewnątrz?

W przypadku umieszczenia LEDu na zewnątrz musimy mieć na uwadze wszystkie czynniki mające wpływ na urządzenie, chodzi tu przede wszystkim o wpływ naturalnych” stanów pogodowych np. deszczu, gradu, śniegu itp. Istnieje specjalna skala IP (stopień ochrony), która określa, odporność” obudowy urządzenia elektrycznego na wyżej wymienione czynniki.

Jeśli potrzebujemy halogenu LED na zewnątrz, powinniśmy użyć naświetlacza ledowego o wartości IP44 lub wyżej.

 

Naświetlacz LED

Zewnętrzny Naświetlacz Halogen LED 10W z Czujnikiem Ruchu, Barwa Ciepłobiała + Złączka

4. Jaki halogen na budowę?

Miejscem, gdzie często możemy spotkać się z naświetlaczem jest również budowa. Gdy będziemy wybierać naświetlacz który pomoże nam przy pracy na budowie należy skupić się na dwóch rzeczach, a mianowicie na mocy i barwie światła.

W tym przypadku najbardziej sprawdzi się sprzęt o neutralnej barwie światła i wysokiej mocy 30W, 50W a czasem będziemy potrzebować naświetlacza o wartości 100W i więcej do dobrego oświetlenia placu budowy.

 

5. Jaki halogen LED przed dom?

Wracając do domu po zmroku, często mamy problem np. z trafieniem kluczem do zamka czy z wyjściem po ciemku po schodach, co grozi upadkiem, potknięciem się, idealnym rozwiązaniem tych problemów będzie naświetlacz który posiada czujnik ruchu, i włączy się sam gdy wykonamy ruch zbliżając się do naszego domu. Tutaj najlepiej sprawdzają się naświetlacze o barwie ciepłej lub neutralnej i o mocyu do 10W - 30W.

 

6. Jaki naświetlacz LED wybrać?

Oczywiście, nie ma to pytanie jednolitej i konkretnej odpowiedzi, ponieważ kwestia wyboru naświetlacza, jest bardzo indywidualną sprawą uzależnioną od naszych potrzeb oraz miejsca gdzie będziemy go używać. Warto również np. zastanowić się jakiej barwy światła będziemy potrzebować w danym miejscu. Pozostałe istotne czynniki podczas wyboru to:

 • moc

 • wymiary

 • klasa szczelności (rekomendujemy, aby naświetlacz miał klasę szczelności IP44 lub większą)

 

Dodatkowo rekomendujemy, aby wziąć pod uwagę naświetlacze LED klasy "premium" z 3 lub 5- cio letnią gwarancją. Takie naświetlacze są oczywiście droższe od tych najtańszych natomoast wydatek zwróci się w długości uzytkowania oraz w bezawaryjności tych produktów.

 

Naświetlacz LED

 

7. Jak podłączyć naświetlacz LED?

Schemat podłączenia naświetlacza

 

Podłączenie naświetlacza, wbrew pozorom jest bardzo proste, trzy przewody (niebieski-neutralny, czerwony-fazowy, żółty-uziemienie) podłączamy bezpośrednio do instalacji 230V najczęściej przy użyciu „puszki” należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu łączenia, przed np. kurzem czy innymi szkodliwymi czynnikami.

Jeśli chodzi o czujnik ruchu, jego ustawienie będzie zależało od tego do czego dokładnie ma nam służyć, ustawimy go za pomocą trzech potencjometrów:

-SENS (czułość na ruch)

-LUX (ustawienie momentu od którego się uruchomi)

-TIME (czas przez który lampa będzie świecić)

Naświetlacz LED

8. Dlaczego naświetlacz LED, lekko świeci po wyłączeniu?

Pierwotna przyczyna świecenia po wyłączeniu naświetlacza wiążę się ze zjawiskiem zwanym w fizyce „elektroluminescencją“ co w dużym skrócie oznacza że prąd elektryczny jest pobudzającym źródłem energii, często będzie to tylko niewielkie pole elektryczne.

Występowanie tego problemu jest skutkiem tego że, LEDy do działania potrzebują bardzo niewielkich ilości prądu rzędu 15-20mA. Dodatkowo naświetlacz może świecić po wyłączeniu z prostych przyczyn technicznych np. zniszczony włącznik lub puszka, czy uszkodzona dioda.

 

9. Podsumowanie

Podsumowując, jak już wyżej wspomniałem naświetlacz znajdzie zastosowanie w bardzo wielu miejscach, a odpowiedni wybór zależy od kilku czynników od tego do czego i w jakich warunkach będzie nam służył.

Pod tym linkiem kierujemy Cię na kategorię z naświetlaczami LED. Po lewej stronie są dostępne filtry i podkategorie, które możesz wybrać, tak by łatwiej znaleźć interesujący Cię naświetlacz.

 

Zobacz ofertę Halogeny LED >>

 

Autor: Sławomir Słotwiński

Zostaw komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć