Najnowsze wpisy z bloga

Wymiana starej lampy sufitowej na nową - krok po kroku

Urządzasz mieszkanie? Remontujesz dom? W takich sytuacjach - oprócz zakupu nowych mebli czy pomalowania ścian - zwykle konieczna jest również zmiana sposobu oświetlenia danego wnętrza. Stare lampy sufitowe wymień na nowe, lepiej dopasowane do pomieszczenia modele - odpowiednio dobrane zapewnią więcej światła i będą bardziej funkcjonalne od ich poprzednich wersji. Jesteś laikiem i zastanawiasz się, jak je zainstalować? Przeczytaj nasz poradnik: podpowiadamy, co będzie Ci potrzebne, żeby wymienić oświetlenie sufitowe i wyjaśnimy, jak przeprowadzić montaż lampy krok po kroku. Podłączenie nowego oświetlenia do sufitu jeszcze nigdy nie było tak proste!

Wymiana lampy - niezbędne akcesoria

Zanim stare lampy sufitowe zamienisz na nowsze modele, sprawdź, jakie przyrządy będą Ci do tego potrzebne. Dobrze przygotowany o wiele szybciej wykonasz zaplanowane prace. Zadbaj o to, aby w pomieszczeniu, w którym montujesz lampę, znajdowała się drabina albo stabilny podest, próbnik napięcia - dzięki któremu sprawdzisz, czy w danym miejscu znajduje się prąd - oraz mały wkrętak. Może też przydać się nożyk do ściągania przewodów. Ponadto warto przygotować dodatkowe źródło światła, które będzie nieodzowne, kiedy wyłączysz stare oświetlenie. Najlepiej sprawdzi się lampka czołówka - założysz ją na głowę, dlatego w przeciwieństwie do zwykłej latarki nie będzie Ci ona utrudniała wykonywania pracy.

Stara lampa sufitowa - jak ją bezpiecznie zdjąć?

Kiedy przygotowałeś już wszystkie narzędzia, czas na sprawdzenie, czy obwód nie znajduje się pod napięciem. Jak to zrobić? Wyłącz oznaczony obwód - jeśli instalacja jest stara, wykręć bezpiecznik. W przypadku, kiedy nie jest on oznaczony, wyłącz wszystkie z nich. Pamiętaj, że dźwignie wyłączników nadmiaroprądowych powinny być skierowane ku dołowi.

Dla bezpieczeństwa możesz dodatkowo sprawdzić przewody fazowe, używając miernika. Dzięki temu upewnisz się, że nie płynie w nich prąd. Najlepiej, jeśli w pierwszej kolejności skontrolujesz przewód, w którym na pewno znajduje się prąd. Wtedy zyskasz pewność, że

Twoja probówka działa prawidłowo. Po sprawdzeniu, czy nie ma ryzyka porażenia prądem, pora przystąpić do wymiany lampy. Wejdź na podest lub drabinę, a następnie zdejmij element maskujący przewody oraz listwę zaciskową - bądź kostkę. W kolejnym kroku odłącz przewody. Trzymając przewód starej lampy, zdejmij go z haka pod sufitem.

Montaż lampy sufitowej krok po kroku

Teraz czas na montaż lampy sufitowej. Na miejsce starego żyrandola zawieś nowy. Potem połącz wszystkie przewody - w zależności od rodzaju oświetlenia - szybkozłączką bądź listwą zaciskową. Następnie upewnij się, że nowa lampa działa. Jeśli nie, skontroluj, czy dobrze podłączyłeś przewody. Sprawdź, czy płynie w nich prąd oraz upewnij się, że żarówki są sprawne. Kiedy lampa działa, wyreguluj długość przewodu, który łączy ją i hak. Na koniec nasuń na złączkę, hak oraz przewody tuleję maskującą. To wszystko - możesz już korzystać ze swojej nowej lampy!

Zostaw komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć